Confess band

Byť metalistom nie je vždy ľahké. Dlhé vlasy, kerky či štýl obliekania často priťahujú odsudzujúce pohľady. Muziku ani netreba púšťať. Predstavte si však, že žijete v krajine, kde hudobné smery reguluje legislatíva a posudzuje špeciálna komisia, dohliadajúca aj na prejavy umelcov. Toto nie je Československo pred rokom 1989, ale Irán dnes. Tamojšia thrashová kapelka Confess by o tom mohla napísať celú knihu.

V roku 2015 boli obaja permanentí členovia kapely zatknutí a obvinení zo šírenia protištátnej, proticirkevnej a prozápadnej propagandy. Mimo to, že hrali zakázanú muziku a viedli hudobné vydavateľstvo zamerané na metal, sa u nich doma našli zakázané americké filmy, hudobné nosiče zakázaných kapiel či šatstvo (metalové tričká a pod.). Takéto konanie je v Iráne trestané smrťou.

Confess band Nikan Khosravi Arash Ilkhani

Podľa vokalistu a gitaristu kapely v jednej osobe Nikana Khosraviho, kapele počas súdneho konania nebolo umožnené mať právnika, a prvé tri mesiace strávili na samotkách. Všetko preto, že vydali album bez špeciálneho posudku a povolenia Ministerstva kultúry a Islamskej náuky. Metal, podobne ako niektoré ďalšie hudobné žánre, je totiž zakázaný z náboženských dôvodov.

Confess sú po dvoch rokoch súdnych jednaní, vyšetrovacej väzbe a ďalších úkonoch obmedzujúcich ich osobnú slobodu (domové prehliadky, zmrazenie účtov a odobratie cestovných pasov) z najhoršieho vonku a čakajú na nové súdne konanie po odvolaní sa. To využil už spomínaný člen kapely Nikan, aby z krajiny ilegálne emigroval do susedného Turecka, odkiaľ sa snaží nadviazať kontakty s organizáciami aktívnymi v oblasti ľudských práv.

Rozhodol som sa opustiť krajinu, no keďže mám zákaz cestovať mimo Iránu a vláda mi zhabala pas, nejestvovala iná cesta ako prekročenie hraníc, hoci aj ilegálne. Následne sa dostať do Ankary a kontaktovať UN Utečeneckú kanceláriu, aby mi pomohli dostať sa z pekla, ktoré tam pre mňa stvorili.

Uviedol Nikan pre magazín Decibel

Nikan hovorí o tejto skúsenosti ako o inšpirácií a motivácií tvoriť ďalšiu hudbu. V prípade pozitívneho priebehu ďalších konaní a úspešnej emigrácie celej kapely na nás vraj čaká dosť skladieb na dvojalbum, ale nepredbiehajme udalosti. Utečenecká kancelária v Ankare odročila riešenie Nikanovho prípadu až do roku 2021, čo nepridáva ani jednému z kapely na pokoji.

Takéto udalosti nám pripomínajú skutočný význam umenia v akejkoľvek forme. Metal nevynímajúc. Umenie ako celok má jedinečnú schopnosť nastaviť zrkadlo paradoxom spoločnosti či politiky, a preto by nemalo byť podceňované. Nezhadzujme preto svoju obľúbenú muziku buranským správaním a ľahostajnosťou. Je to predsa viac ako len hlasné ručanie a skreslené gitary.

Rug’Rahl

Celkovo
9
Zdieľaní