Temnota a okultná dekadencia – aj takto by sa dal v skratke opísať teaser na nový videoklip kapely Stercore uverejnený v nedeľu na Youtube kanály a Facebooku už spomínaného hudobného zoskupenia. Oficiálny videoklip vyjde už onedlho, no je jasné, že nepôjde o žiadnu romantickú prechádzku Rajskou záhradou. Obavy z toho, čo nás čaká sa stupňujú a pre Eargrinder sa vyjadril aj lokálny exorcista, ktorý teaser dôkladne analyzoval.

Návrat kultu bosoriek

Osobne som s napätím čakal, čo Stercore chystá. Samotný singel som mal tú možnosť počuť ešte minulý týždeň a rozhodne ma prekvapil. Nečakaná temnota a zdrcujúca atmosféra podpísaná breakdownom, vo mne však zanechala znepokojujúce pocity. Neskôr bosorky a krvilačné vlky – to sú už vážne veci. Spojili sme preto sily s odborníkom, aby dielo bližšie analyzoval.

Koncertu kapely v Kanianke sa roku 1983 účatnil sám La Vey, o čom svedčia fotografie, tvrdí fiktívny exorcista.

Monsignor Bohumil Pálil, miestny exorcista, má už s podobnými dielami mnohé skúsenosti. Známy kritikou kapiel ako Thy Art Is Murder, Carnifex či Fit For An Autopsy je skutočným odborníkom na tému okultizácie death core-u. “V tejto sfére sa pohybujem už istý čas,” konštatuje Pálil,”no slovenské kapely dosiaľ neprekročili pomyselné medze ‘zdravého’ okultizmu a provokácie.” Ďalej dodáva, že hoci teaser obsahuje sprvu nebadané náznaky, všetko môže byť o dosť vážnejšie. “Znepokojuje ma najmä fakt, že bosorka sa stáva stredobodom celého klipu. Áno, máme bosorky v rozprávkach a miestnych povestiach, no takéto priame zobrazenie v klipe vedie k zamysleniu,” dodáva exorcista.

Stercore Delirium 2019

“Horiaca kniha v rukách čarodejnice je dozaista legendárne Kladivo na čarodejnice. Kapela akoby volala po návrate temných čias okultných a pohanských zvykov, ktoré nabádajú k diablovi, “analyzuje fiktívny vyháňač diabla, “k tomu dva vlky, čo môže jasne symbolizovať okultné číslo jedenásť. Spolu s dátumom vydania 24. Januára (6+6+6=18, ďalšia šestka je vraj na zakrytie pravého významu) dotvára táto zmes jasný obraz. Toto slovenský death core ešte nezažil!”

Temná minulosť

Podľa Monsignora Pálila sa to však dalo čakať. V miestnom archíve Bratstva bojujúceho proti okultizmu, vyznávaniu diabla a neumývaniu si rúk po návšteve death core-ového koncertu sa našli mnohé dôkazy vzťahu kapely s okultizmom. Ešte pre vydaním prvého CD sa koncertu kapely v Kanianke roku 1983 účatnil sám La Vey, čo dokazuje aj priložená fotografia. Exorcista vraj už dlhšie tušil, že sa to môže rozvinúť v niečo oveľa vážnejšie. Hoci je známy okultista už dlhšie “v rukách božích”, je jasné, že Stercore sa vydali cestou známych kapiel ako Carnifex či Thy Art Is Murder.

La Vey na koncerte Stercore, Kanianka 1981

Sám exorcista a ľudia, ktorí majú radi zbožnejšie mainstreamové žánre sa vraj nemajú čoho báť, no metalová komunita je podľa jeho slov v ohrození. Ktokoľvek kto trpí náklonnosťou najmä k modernému metalu a vypočuje si singel už 24. januára, by nemal váhať a zdieľať ho ako výstrahu ostatným. Nebezpečenstvo je vraj väčšie ak sú jedinci nepokrstení.

Na záver Pálil ešte dodáva, že aj napriek okultným obrazom teaseru, oceňuje produkciu klipu aj hudby: “Príťažlivá produkcia zvuku a obrazu sú prvé veci, čo si všimnete. Potom prichádza ťaživý vokál, ktorý dozaista slúži na vyvolávanie démonov. S takýmto dobrým death core-om sme sa ešte na Slovensku nestretli.” Pri otázke, čo si myslí o vyjadreniach kapely, že koncom roku 2019 vyjde nový album, , len krúti hlavou: “Skutočné Delírium!”

Rug’Rahl

Celkovo
94
Zdieľaní