Morna Opeth Tour 2020

Pri nedávnm koncerte, v istom hlavnom meste Nemecka, sa našej redakcií (niekde medzi piatym až druhým songom setu) podarilo získať exkluzívne vyjadrenie frontmana legendárnej švédskej kapely. Táto death/progová, neskôr progová a teraz viac-menej rocková kapela (please Mikael, make this band great again), má veľké plány a, zdá sa, jedna slovenská kapela je toho súčasťou. Povráva sa dokonca, že Švédi sa dobrovoľne vzdajú postu headlinera v prospech slovenského zoskupenia na svojom vlastnom turné.

Nečakané inšpirácie

“Je to tak, ” konštatuje svojský stand up komik, niekdajší autor progresívneho deathu a frontman v jednej osobe, “keď som pred nedávnom počul ich nový singel, bol som v šoku!” Podľa jeho vlastných slov ho slovenská kapela zaujala kvalitným hudobným prevedením, ba dokonca, niečím povedomím.

Ešte predtým než si pohľadný kamoš Stevena Wilsona stihol odpiť z vody a pokračovať v myšlienke, skočil mu do reči bubeník: “Len čo to vyšlo, pustili sme si to v tourbuse a hovorím si, dokelu toto musí byť tá kapela, čo bude headlinovať naše vlastné turné! Je tam všetko: skvelé refrény, zaujímavé gitarové linky, no a samozrejme growl.

Frontman ešte pred začatím ďalšieho songu spomenul, že novinka môže byť veľkou inšpiráciou pre budúce smerovanie celej kapely. No, vraj je ešte priskoro hovoriť o novom albume, nakoľko len nedávno jeden vydali. Ak všetko pôjde podľa spevákovho fiktívneho plánu, kapely by mali spojiť sily v roku 2022.

Kruh sa uzavrel

Neviem, či naši čitatelia veria v osud či nadprirodzené javy, no nám sa podarilo vydedukovať aj ďalšie skutočnosi. Po bližšom preskúmaní coveru posledného albumu švédskej kapely a jeho následnom porovnaní s tým, čo si pripravila slovenská kapela, je zjavné, že zobrazujú to isté miesto.

Kým Švédi ponúkajú krajinku s pohľadom na exteriér zaujímavého sídla (ktorého architektonický pôvod sa nám nepodarilo identifikovať), Morna nám ponúka pohľad do vnútra jednej z izieb situovanej do stredu domu. Tu okrem iného môžeme na coveri svetoznámej kapely vidieť siluetu toho istého muža, čo je zobrazený v odraze honosného okna na covery slovenskej kapely.

Samozrejme, interpretácie môžu byť rôzne. V redakcií sa však domnievame, že sa jedná o zobrazenie návratu našej obľúbenej hudby v podobe neznámeho, ktorý pricestoval na dostavníku na cover švedskej kapely a je bližšie zobrazený na covery albumu “Sentient Cultist”. Náhoda? Myslím, že neviem. Tak či onak, vydanie novinky chalanov z Novej Dubnice sa nezadržatelne blíži a nám ostáva len dúfať, že sa toto neplánované turné nevypredá pred tým ako si stihneme kúpiť lístky.

Sleduj “slovenský Opeth” na Facebooku a hoď očkom aj na YouTube, kde bude čoskoro ďalší singel!

Rug’Rahl