Anime Torment

Death metalový rok 2017 sa naplno prejavil aj v našich končinách aj tesne pred svojím koncom. Česká energická mňamka Anime Torment nás poctila novým štúdiovým albumom Afterlife. Po dlhom čakaní tu máme čerstvú nálož, ktorá však prekvapí závanom škandinávskej melodiky. Neostalo mi preto nič iné len sa spojiť s Ondřejem Svobodou a pustiť a pekne sa o tom porozprávať.

Pravda je, že náš prvý telefonát, kedy bol Ondřej na hodine angličtiny a ja som mu z neznámeho čísla zavolal s ponukou bambusových ponožiek, do prepisu nedostal. Namiesto toho prezradil pár tajomstiev, ktoré som nezabudol prepísať. Takže sa usaďte, pustite si Afterlife, a čítajte.

Ako sa človek stane Deathmetalistom?

No, tak ja som začal skoro. Už teda, keď som mal štrnásť-pätnásť rokov, po revolúcií, chalani tu začali jazdiť na skejtoch a kolieskových korčuliach. V našoom meste boli dva rockové kluby, takže vlastne tam sme chodili na limonádu, postupne už na pivo a dostali sme sa tam na pár metalových či hardcore koncertov. Chodili sme najmä do Dynama, kde sme sa takmer každý deň stretávali s kamošmi a vymieňali pásky a cédečka, keďže nebol internet tak sme takto vymieňali, nahrávali, požičiavali si hudbu. Ja vlastne počúvam širokú škálu muziku. Od celkom mäkkých vecí, čo púšťajú v rádiu, až po tie gore grindy a brutal death metaly. Takže to nie je len ten death metal.

Čo teda počúvaš doma pri ďeťoch?

Deti. (smiech) Tie to majú somnou ťažké už odmalička. Nejak to nesledujem či už v aute púšťam Kraanium alebo niečo od Darkest Hour, takže postupne to musia so mnou počúvať. Ale, ako hovorím, zbieram aj vinily a mám tam od popových speváčiek až po Obituary, Gutalax, a tak. Keď aj príde návšteva tak tam niečo pustím, čo máme.

Keď sme sa dostali k tým nahrávkam. S Anime Torment ste nedávno vydali dosku Afterlife, aké sú ohlasy od fanúšikov?

No zatiaľ… Mali sme krst v novembri a mali sme len dva koncerty, takže sme nemali možnosť nejak to šíriť na koncertoch, ale snažili sme sa aspoň rozbehnúť a rozoslať nahrávku do časopisov a  rádií. S tým nám práve pomohol aj náš label Ganay Records. Teraz by to už malo byť v rukách recenzentov, niektoré už vychádzajú. Myslím, že som videl dve alebo tri, takže sa to pomaly zbiera.

Anime Torment Afterlife

Predsa len to bol celkom dlhý čas kým vyšla novota Afterlife. Mali sme tu EP Sakura v roku 2009, neskôr Deathwish v 2012-tom a až teraz prichádza ďalšia vec. To je päť rokov. Zároveň ste boli celkom aktívny, prečo teda také dlhé čakanie?

Ako hovoríš. Mali sme tých štyridsať koncertov ročne, z toho nejaké dve šnúry po Európe po desať dní. Nevyšiel už na to čas, keď chodíš do práce, máš rodinu a ďalšie aktivity. My sme do toho mali problémy už od vydania Deathwish po výmene gitaristu, neskôr sa nám menili bubeníci. Takže, to je dlhší proces kým kapela začne fungovať ako telo, kým každý vie, čo robiť, a podobne. To sú vlastne tie najdôležitejšie dôvody prečo sme s tým otáľali. Chceli sme to najprv vydať ako nejaké EP, potom z toho zišlo.

Vy ste teda vydali aj EP aj nasledovné CD svojpomocne, až teraz ste sa dostali k labelu Ganay Design Records?

De facto áno. Deathwish síce vyšiel pod Cecek Records, taký punkový label, ale to bolo nejak dohodnuté, potom niečo nefungovalo. Nevadí, stáva sa to. Teraz akurát nám Cecek robil jeden koncert, porozprávali sme sa o tom. Okolo tej dosky sme si spravili všetko samy, čo je u Tomáša Ganaja trochu iné. My sme si stanovili pár veci, ktoré chceme, no a to všetko platí.

Čo vás ale viedlo k tomu, aby CD vyšlo len ako digipack?

Vydávame ho ako digipack, to je pravda, ale akurát dnes som ešte objednával LP-čky. Vyjde limitovaná edícia 250 kusov pod XVinylX, lenže sme čakali dlhú dobu na grafiku. Čo sme takmer nestihli dokončiť na to CD. Tá bola síce pripravená, mali ju spravenú už od 2016-teho. To robil, podobne ako na Deathwish, Jamie Seven. On ju ale mal zálohovanú na počítači a práve o ten počítač prišiel. Potom sme sa rozhodli využiť design, čo sme mali pripravený na tričká a mikiny, na krst. S tým nám potom pomohla Dahlien, ktorá to upravila. Myslím, že nakoniec to dopadlo úplne skvelo.

Anime Torment Ondrej Svoboda

Už som aj pokukoval po merchi, istotne dôjde na investície. Teraz, skladba Imprint už vyšla nejaký čas pred albumom aj s klipom. Chystá sa nejaký ďalší klip?

No, to áno. A ja som ho už aj videl pred hodinou. Z 95 percent také, aké to bude a som nadšený! Máte sa na čo tešiť. Jedná sa vlastne o skladbu Last Farewell, ktorá zakončuje celú dosku. Ľudia ju majú radi – hrávame ju naživo ako poslednú vec a je to taká pekná bodka na koniec koncertu. Jednoznačne si zaslúži ten klip. Už od začiatku keď sa robil na ňu ten text tak som to mal celé v hlave a myslím, že sa nám to celkom podarilo. Budete s ňou isto spokojný, ešte teraz mám z nej husiu kožu. (smiech)

Tak na to sa jednoznačne teším. Keď som počúval celý ten album, mal som taký neodbytný pocit, že je tam silný odkaz švédskej melodiky. Kde sa to tam vzalo? Kto to priniesol?

To vôbec neviem. Začali nám to v poslednej dobe hovoriť ľudia z nášho okolia, že tam cítia veci ako At The Gates a podobné melódie. S niečím podobným prišiel už na Deathwish náš gitarista Honza. Asi to bude tým, že sme chceli vytvoriť niečo nie také brutálne ako práve Deathwish. Chceli sme to okoreniť o tie emócie, o tú náladu, pretože sa to k tým textom hodí. Nedávali sme si cieľ ani ako vzor nemáme nejakú severskú kapelu a sme radi, že ľudia tam nachádzajú veci, čo my ani nevieme, že presne tak sú. My tú muziku vlastne robíme de facto obdeň, máme skúšku, koncerty. Celkovo tie skladby poznáme úplne naspamäť, takže keď si to cédečko aj vypočujeme, sú veci, ktoré tam už nepočujem, nemôžem po sebe hodnotiť. Preto je veľmi zaujímavé a pekné, keď sa k nám dostávajú takéto názory a teší nás to.

Deti. Tie to majú somnou ťažké už odmalička. Nejak to nesledujem či už v aute púšťam Cranium alebo niečo od Darkest Hour, takže postupne to musia so mnou počúvať.

Kedy teda začnete exportovať živáky aj na Slovensko? Tento rok sme vás mali možnosť vidieť aj vďaka šnúre so Stercore a Killchain, čo nás čaká najbližšie?

Osobne viem o dvoch koncertoch. Mali by sme hrať na vašom festivale, ale to ani neviem, či môžem prezradiť. Ale nebude to Gothoom (smiech) – tam sme boli vlani. Potom ešte deviaty mesiac, to budeme koncertovať zase so Stercore, mám to potvrdené od Matúška. Ja dúfam, že sa nenaštve, ale reklama je dobrá. Prídu do Čiech a na Slovensko In Other Climes a na tých dvoch koncertoch zahrajú ako Stercore, tak Anime Torment. Ale určite na Slovensku ešte zahráme, pretože tam hráme veľmi radi, takže istotne nejaká zastávka tam bude, hoci nevieme konkrétne miesto ani dátum.

No a to sme vyčerpali všetky podstatné otázky. Ako je to s odpoveďami? Nejaké posledné slová?

Asi ani nie. Teda, aby sa ľudia pozreli na náš YouTube kanál a môžu mrknúť na náš videoklip. Myslím, že budú spokojný. Ďakujem za rozhovor.

Anime Torment na Facebooku

Celkovo
27
Zdieľaní