Preceptor

You can read this article in English on this link – Interview: Morone Hifer /Preceptor/ – death metal is what we breath.

Z hlbín temného undergroundu brazílskej scény sa so svojím prvým albumom vynára kapela Preceptor. Old schoolové snaženie sa týchto pánov, sa do Európy dostalo len v podobe promo CD, no treba povedať, že sa je na čo tešiť. Kombinácia poriadnej klepačky, groovy mašinérie s chvíľkami ako od bájneho Bolt Throweru či h/c prekvapením uprostred albumu? To všetko je Dogmatismo.

Ostáva len dúfať, že pätica (Morone – vokály a bicie, Du – vokály, Grilao – gitara, Fred – basa) si rýchlo nájde európsku značku, ktorá by sa postarala aj o distribúciu u nás aby sme mohli zatriasť lebeňami aj na ďalší brazílsky náklad. Informácií o tejto bande je dostupných málo, a tak sme si s rytmickým delostrelcom Moronem pokecali o vzniku kapely i ďalších počinoch a plánoch do budúcnosti.

Ako došlo k vzniku kapely Preceptor v roku 2004, a čo viedlo k hraniu death metalu inšpirovaného tým z deväťdesiatych rokov?

Morone a Grilao sa rozhodli spraviť kapelu a krátko na to do toho boli zatiahnutý aj Du a Sergio. Tak to všetko začalo. Hráme 90’ death metal, pretože to je, čo radi skladáme. Máme veľa ďalších vplyvov naprieč hudobným spektrom, no old school death metal ostáva náš obľúbený.

Brazília je často videná ako krajina Sepultury. Čo dotiahlo teba k heavy metalovej muzike?

Nieto pochýb, že prvý album od Sepultury ovplyvnil nás všetkých. Región Belo Horizonte je bohatý na ťažkú muziku a je tu veľa kapiel v okolí, ktoré nás inšpirovali hrať metal.
V mladosti som počúval klasický rock’n’roll. Kapely ako Led Zeppelin, Black Sabbath a Raul Seixas. Keď som počul Death, Sepultura, Possesed a Obituary, vedel som, že metal ma bude sprevádzať o konca života.

Je nejaký príbeh za formáciou bandy?

Nuž, Sérgio a Grilao boli kamoši z detstva v Belo Horizonte, ja (Morone) a Du sme sa taktiež poznali od detstva z regiónu nie ďaleko od Belo Horizonte. Keď sme sa ja a Du presťahovali do Belo Horizonte, stretli sme sa s Grilaom, on mal štúdio, kde sme hrali s druhou kapelou, nejak došlo na to, že dnes hráme spolu.

Je mnoho faktorov ovlyvňujúcich tvorbu hudby. Ako ste na tom vy? Máte popri kapele dennú prácu a rodinu?

Každý z nás má prácu. Ja som napríklad učiteľ a grafický dizajnér, Du vyrába obrazové rámy, Sérgio zase pracuje ako firemný školiteľ, Grilao je tiež učiteľ a Fred je tatér. Všetci máme silné rodinné zázemie. Máme rodinu tu v hlavnom meste a inde. Dvaja z nás, Sérgio a Fred, majú dokonca deti. Buď sme ženatí alebo máme priateľky.

Ja som sa k vám dostal vďaka vášmu novému štúdiovému albumu. Má Preceptor viac ratolestí?

Cieľom pre 2018 je zahrať niekoľko koncertov doma v Brazílií a možno v zahraničí na podporu nášho prvého CD Dogmatismo. Potom, v blízkej budúcnosti, zapracovať na novom materiály.

Dogmatismo sa dostalo aj do Európy, no len na niekoľkých promo CD. Plánujete podpísať zmluvu s vydavateľstvom, ktoré by pomohlo s distribúciou?

Áno, sme otvorený ponukám. Aj napriek tomu, že je album naspievaný v brazílskej portugalčine, máme pocit, že Dogmatismo sa musí dostať vyššie. Technológie to dnes dosť uľahčujú, cenovo sa to stalo dostupnejšie, postupy sú jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Distribúcia CD a koncerty po celom svete dnes nie sú len sen. Hehehe

 

Aký vznikal Dogmatismo? Sú skladby, ktoré máš najradšej alebo je za nimi nejaký zvláštny príbeh, a čo stojí za tou veselou náladou v skladbe Alienacao Corrupcao?

Ja mám rád skladby “Maldição” a “Dogmatismo”. Tento album je ukážkou našich kompozícií od 2007 po 2016. Trvalo dlho skladať, kvôli nedostatku času nás všetkých v kapele. Zbieranie materiálov, hranie, ďalšie skladanie, to nie je vôbec jednoduché.
Čo sa týka “Alienacao Corrupcao”, riffy bolii skomponované Grilaom. On má rád žánre ako hard / grind core, takže to bolo celé spravené podľa známeho receptu “tri akordy”. Text “Alienacao Corrupcao” je politický, keďže pojednáva o korupcií v našej krajine. Všetci hovoria, že je to celkom iná skladba v porovnaní so zvyškom albumu , ale je dobré že Dogmatismo má momenty, ktoré ho oddeľujú od zvyšku death metalových CD.

Aký je zvyšok albumu po textovej stránke?

Texty sú najmä protesty proti náboženským prvkom, proti používaní dogmy na potláčanie, zotročovanie či dokonca absolútneho popierania ľudských vzťahov. Texty sú najmä o tom, o sociálnych problémoch ako je korupcia vlády a nerešpektovanie obyvateľov.

Ako domáca scéna prijala Dogmatismo? Máte vo svojom okolí kapely podobného razenia, o ktorých by sme mali vedieť?

Lokálna scéna prijala Dogmatismo veľmi pozitívne. Veľa ľudí nás tlačilo do vydania, usúdili, že nám to trvá príliš dlho.
Tu, v Belo Horizonte, je mnoho dobrých kapiel vrámci žánru. Napríklad Chronic Ashes, Scalped, Mortifier Rage a ďalší. Každá kapela má svoje špecifiká no všetci sme ovplyvnený jedným žánrom.

Pre Preceptor je ťažké predstaviť si iný zvuk. Death metal je, čo dýchame, čím žijeme, a čo máme radi.

S ktorými kapelami sa vám podarilo zdieľat stage?

Rok 2017 bol skvelý, čo sa týka koncertov. Podarilo sa nám stáť na jednom pódiu s dvoma kapelami, ktoré máme veľmy radi – Deicide a Extreme Noise Terror. Zahrali sme veľa koncertov v našom meste spolu s dôležitými menami na brazílskej aj zahraničnej scéne ako Krisiun, Impurity, Holocausto, Expurgo a ďalšími.

Po vypočutí celého Dogmatismo, musím povedať, že je to solídny kúsok, ktorý nezaujme len old school jedincov vďaka svojim čerstvým momentom. Aké máte plány do budúcnosti?

Pre Preceptor je ťažké predstaviť si iný zvuk. Death metal je, čo dýchame, čím žijeme, a čo máme radi. Chceli by sme ešte šíriť Dogmatismo a pustiť sa do nových skladieb pre nový album.

Máš nejaké posledné slová?

The Preceptor je vďačný za každú možnosť šíriť našu prácu vo svete. Dúfame, že Dogmatismo sa dostane do Európy už čoskoro, aby ste si ho mohli všetci vypočuť. Rešpektujeme a páči sa nám death metal od vás a tieto kontakty sú pre nás veľmi cenné. HAIL!

Preceptor na Facebooku