Katalepsy

Katalepsy sa mi v playliste poflakujú už nejaký čas, no bolo to nedávno, kedy sa mi podarilo vidieť ich naživo. Energické vystúpenie vyzývajúce na poriadny mosh a besnenie v kotli, poháňané nadzvukovými klepačkami a brutálnymi breakdownmi – to je nefalšovaný brutal death export z Ruska.

Kapela má za sebou tri štúdiovky, kde každá je trochu iná ako predošlá a chystá pre nás náklad nového materiálu a plno ďalších koncertov v roku 2018, a tak sme si Igorom pohovorili o plánoch do budúcnosti, ruskej bdm scéne a muzike všeobecne.

Videl som vás hrať na Memory Error feste v Kanianke a to hneď s novou tvárou na bicích a bez Anatolyho. Ako to?

Zdravím! Je to tak, že už nie sme tínedžeri a máme prácu, rodiny… Nie je to vždy také ľahké naskočiť do tourbusu. Náš predošlí bubeník Eugenij dostal ponuku od inej kapely. Bol viac naklonený druhej kapele, má právo si vybrať. Zavolali sme teda nášho priateľa Andreja, ktorý si to s nami odkrútil v 2007 – 2009 a on sa veľmi potešil, že môže byť znova členom KATA-rodiny. Anatoly mal zase nejaké povinnosti kvôli práci a nemohol opustiť ruské hranice, čo sa ale zmení od novembra 2018.

Katalepsy už má pár zmien v zostave za sebou. Ako máte pocit z momentálneho lajnapu?

Sme spokojný. Evgenij je bubeník rýchlejší ako zvuk, skutočný profesionál a bola to Česť hrať s ním. Nováčik, alebo tiež Návratilec, Andrej má svoje silné stránky, groovy, slamy a brejky. Nehrá ani lepšie, ani horšie ako Evgeny, len inak. Takže, toto je pre nás príležitosť komponovať nové skladby, čo budú znieť skvele s novým bubeníkom.

Katalepsy

Vieme tiež, že Anatoly a ty ste v kapele Big End Bolt. Sú nejaké ďalšie kapely alebo projekty, v ktorých sú členovia Katalepsy zapletení?

Big End Bolt je, kde som bol pred Katalepsy. Chalani ma videli a stiahli aj do Katalepsy, lenže som ešte mal nejaké nápady na album a tak Anatoly pomohol BEB s nahrávaním Killstruments & Deathods. Andrej hrá v kapelke Get Randy! Táto banda zase mixuje metalcore a elektroniku.

 

Často si to neuvedomujeme, ale mať kapelu, ktorá hrá brutal death metal a ešte sa starať o rodinu, môže byť celkom ťažké. Akú prácu máte popri Katalepsy?

Nemusí to byť také ťažké ak skutočne miluješ muziku, ktorú hráš. Vtedy to nie je povinnosť ale radosť. Je super prísť do skúšobne po celom dni v práci. Je to tak trochu ako posilka.
Anton a Dimitrij pracujú v medicínskej oblasti, Andrej a ja sme programátori a Anatoly je inžinier. Samozrejme, musíme si vyhradiť voľný čas na muziku. Rodina je na prvom mieste ale život bez hudby, bez hobby – to je nudný a prázdny život! Možno to znie vtipne: death metal for life!

Keď príde na vaše albumy, najmä dva posledné. Autopsychosis a Gravenous Hour znejú a sú rozdielne v mnohích ohľadoch. Čo bol iné pri nahrávaní týchto dvoch štúdioviek?

Gravenous Hour bol rýchly album: rýchle tempá, rýchle nahrávanie, málo času na komponovanie. Nahrali sme ho celý za pár týždňov – malá výhra pre nás. Pokúsili sme sa poskladať poriadne brutalitky, no pridať aj balík melódií a atmosféry – môžeš si ich spievať alebo pískať v sprche, haha! Problém nastal pri robení toho správneho zvuku – Môžeš počuť jemné rozdiely pri rýchlych pasážach, no slam ťa úplne zničí. Zvukový inžinier Navaho bol schopný spraviť takýto zvuk a my sme si ho skutočne zamilovali.
Autopsychosis je skvelý album s poriadnymi skladbami, lenže nás stál veľa krvi a potu, kým sme ho nahrali. Strávili sme na ňom viac ako rok a máme pocit, že mohol byť lepší než je. Samozrejme, zvuk je super. Skôr to vnímam akoby sme niečo stratili za ten rok nahrávania. Skladby sú dosť groovy a znejú veľmi silne, takže ho máme tiež radi.

Kúpiš lacnú gitarku, nahráš song na smartphone, naprogramuješ bicie programom zadarmo, spravíš si cover na nelicencovanom Photoshope… Nakoniec sa to pokúsiš predať za 10 eur. Ďakujem, neprosím!

Na čo nové sa môžeme tešiť a kedy?

Máme veľké plány na rok 2018, ešte však neprišiel ten správny čas prezradiť ich. Snažíme sa nájsť nvý zvuk pre naše skladby. Nechceme zakaždým zložiť to isté. Jednou vecou si však môžete byť iský, keď príde na Katalepsy – bude to 10000% DEATH METAL!

Vaše textyznejú ako zmes Lovecraft-Bosh koktejlu. Odkiaľ prichádza inšpirácia a kto píše tieto texty?

To je pravda. Dark science fiction, horror, mystic and occult literature, umelci severnej renesancie sú inšpiráciou pre texty. Nechceme byť jedna z milión kapiel s textami o roztekajúcom sa góre, aj keď sú zábavné, haha! Preto sme si vabryli cestu ako Morbid Angel, Immolation alebo niektoré blackové kapely, ktoré sa zaoberajú temnými vecami, Lovecraftom či Barkerom a inými.
Všetky texty píše Anatoly.

Katalepsy

V jednom rozhovore pre drugmetal.ru z 2017-teho Anatoly spomína sbsolútnu absenciu scény v Rusku. Ako je na tom scéna dnes? Nejaké kapely, ktoré by sme nemali prehliadnuť?

Ono sa to zhoršuje! Nejestvujú žiadne spolky ani jednota v tomto malom metalovom svete, no jestvuje tu tona lacne znejúcich kapiel. Toto je choroba dvadsiatehoprvého storočia – môžeš spraviť alebo si kúpiť čokoľvek. Kúpiš lacnú gitarku, nahráš song na smartphone, naprogramuješ bicie programom zadarmo, spravíš si cover na nelicencovanom Photoshope… Nakoniec sa to pokúsiš predať za 10 eur. Ďakujem, neprosím! To nie je cesta, ktorou chce ísť Katalepsy.
čo sa týka kapiel… Mám rád Big End Bolt, haha!  Fetal Decay a Ossuary Anex sú z mojích najobľúbenejších, potom tiež Visceral Disorder, Posthumous Blasphemer z Bieloruska či Datura a Fleshgore z Ukrajiny – tí sú skutočne nadupaní!

Čo dodať, skutočne sa teším vidieť vás znova, keď budete hrať niekde v dosahu. Máš nejaké posledné slová v tento záhrobný moment?

Vďaka! Za tvoj záujem o Katalepsy, znamená to pre nás veľa. Máme veľké plány na 2018 a môžete si byť istí, že prídeme späť do Európy! Podporujte svoju lokálnu scénu a underground! Hráme pre vás, sickos! Čoskoro sa vidíme v kotli!

Katalepsy na Facebooku

Celkovo
3
Zdieľaní