Cytotoxin band

Cytotoxin nie je na scéne neznámym menom. Najmä nie po ich návrate z päť ročného nukleárneho spánku. Kapela prelomila mlčanie novým albumom Gammageddon minulý rok, kedy sa objavila aj na Slovensku na Cassovia Death Fest-e v Košiciach. To, že kapela ani z ďaleka nieje za polčasom svojho rozpadu dokazujú nové obzory muzikantstva, ktoré nám umožnuje započuť práve na poslednom albume. Práve naopak, Cytotoxin chytili po dlhej pauze a zmenách v zostave nový dych a sú lepší ako kedykoľvek predtým.

Tento rok si ich opäť môžeme užiť aj na Slovensku a to v Seredi. Kapela sa predstaví ako headlajner známej Flesh Party, na ktorej bude zdielať stage s Tracriomy či Consumed by Vultures. Aj pri tejto príležitosti sme sa dali s kapelou do reči – aj o benefitoch vegánstva.

Osobne sa mi vás podarilo prvý krát vidieť naživo na Cassovia Death Fest-e a po tom, čo som si vypočul váš nový album, som ostal omráčený. Aj napriek tomu, jestvuje mnoho recenzií, ktoré vidia novinku rôzne. Aké sú rozdiely medzi nahrávkami Radiophobia a Gammageddon?

Tú šou si pamätáme veľmi dobre! Bol to pre nás skvelý koncert a dobrá možnosť stmeliť kapelu ako tím, zdieľať muziku s fanušikmi a podporovateľmi, a samozrejme predstaviť náš nový počin Gammageddon.
Je ťažké porovnať tieto dva albumy, pretože sme toho veľa zažili od vydania albumu Radiophobia. Emócie a pozitívne ohlasy, ktoré sa nám dostali nás motivujú robiť novú muziku. Aby sme zodpovedali otázku s trochou odstupu, Gammageddon znie trochu viac previazane a teplejšie a nie je tak sterilný a chladný ako Radiophobia. Nové kompozície sú oveľa viac pestré a otvorené. Po tom, čo sa ku nám pridal Jason sme sa sústredili viac na sólo gitary a celé to pozdvihli na nový level harmónie a melódie. Taktiež, nový štýl nášho nového bubeníka Stockiho sa Cytotoxin stal viacej muzikantský a rôznorodejší. Chernopolis sa vydal na iné chodníčky a vydal zo seba nový potencial hudobnej energie. Mali sme extra čas na vokály, aby zneli ako majú, aby zneli silno, plus sme k tomu pridali nové štýly, čo  spravilo celú vec zaujímavejšou.

V jednom z rozhovorov, ktorý vyšiel po vydaní Plutonium Heaven, ste sa o téme Černobyľ vyjadrili ako o jedno albumovej záležitosti. Teraz tu už máme tretí album a Cytotoxin sa zdá sa zžil s touto témou. Čo je na nej také atraktívne?

Pravdupovediac, je to zodpovednosť a česť viac než atraktivita. Je to o rovnováhe, práci na tenkom ľade medzi zaujímavými živákmi v plynových maskách, radioaktívnymi moshmi a a hudbou kontaminovanou serióznou témou. Čím viac hudby stvoríme, tým viac chceme hrať naživo. Čím viac vieme, tým viac sa chceme postaviť na odpor voči zabudnutiu. Černobyľský death metal sa stal vážnou súčasťou naších životou a je ťažké okresať to na pár viet.
“Keď hrdinovia nemajú mená, správame sa k nim akoby neexistovali a sú zabudnutí.”
Černobyľ je vedomie, inšpirácia  a motivácia – všetko v jednom. Oheň, ktorý v nás planie ako fosforeskujúci rádioaktívny materiál, čo nezmizne za celý čas ľudskej existencie.

Cytotoxin v štúdiu

Takže sa budete držať témy aj na ďalšom albume alebo máte inú víziu?

Cítime sa byť motivovaní živákmi, ktoré sme hrali, zážitkami a reakciami fanúšikov, takže by sme chceli na celej veci zapracovať v našom duchu. Ešte sa to nekončí – reaktor nikdy nespí. Okrem toho to nie je jediná a posledná nukleárna katastrofa, ktorá nastala, nemá preto zmysel meniť zameranie alebo víziu. Ostaneme pri tom – Černobyľ je príliš dôležitý aby bol zabudnutý.

Keď už hovoríme o tej radiácií. V Gammageddon trilery je veľa zeleniny a ovocia. Pomáha chrániť pred radiáciou vyžarujúcou z vašej hudby, alebo Grimovi udržať ten sick vokál?

Super, že si zaregistroval trailery. Zdieľať tieto emócie a momenty počas kreatívneho procesu tvorby albumu je pre nás dôležité. Lenže, nejestvuje ochrana od radioaktivity, keď sa k tebe gamma žiarenie dostane… No, ak si všimneš trailer na Radiophobia album , zistíš, že naša strava sa zmenila s muzikou. To je výsledok konzumovania faktov o výžive, diéte, životnom prostredí a vôbec celej planéte. Sme hrdí, že sa z nás stali presvedčený vegáni, a že sme sa odhodlali stať čistejší a silnejší, a vďaka tomu robiť viac hudby a hrať viac koncertov a mať viac energie pre boj za Černobyľ.

Černobyľ je vedomie, inšpirácia  a motivácia – všetko v jednom. Oheň, ktorý v nás planie ako fosforeskujúci rádioaktívny materiál, čo nezmize za celý čas ľudskej existencie.

Okrem zeleninkárčenia, spánku a nahrávania sme v traileroch mali možnosť vidieť aj nejaké pc hry. Čo takí technický brutal death muzikanti ako vy robia mimo muziky?

Samozrejme, že sme hrali hry, haha! Žerieme najmä staršie veci z obdobia okolo 1986! Fonzo hráva Fifu, Grimo má najradšej Resident Evil, Jason stráca hlavu pre hru Turok 2, Vt pre Pokemon Go a Stocki, ten je verný svojím paličkám. Popri kapelke Fonzo pracuje ako konštruktér, Grimo je trénerom v rehabilitačnom centre, Vt pracuje pre mafiu, Jason žongluje s trubkami v labáku a Stocku hrá na bicie celý deň – nedovolí si opustiť svoje bicie. Dobrý chlapec.

Teda, predstavte si, že by s vami chceli spolupracovať tvorcovia hry Metro 2033 na soundtracku. Súhlasili by ste s takou ponukou? Boli ste vy samy v Černobyle?

Samozrejme, že máme záujem o akékoľvek médium, ktoré obsahuje tému Černobyľ a približuje ju ľuďom vo forme knihy, hudby, filmu, čohokoľvek. Metro 2033 a aj Stalker hry majú skvelú atmosféru, skvelý zvuk, dizajn a obsah, ktorý je veľmi blízky našej hudbe. Je to skôr o kompletizácií než kompetetívnosti. Máme záujem o akúkoľvek prácu s muzikou ak to pomôže zdieľať spomienky na hrdinov a obete roku 1986.
Lenže, v Černobyle sme nikdy neboli ale máme pocit, že je to naša povinnosť raz sa tam vybrať a stretnúť sa s blízkymi spomienkami tejto katastrofy.

Cytotoxin band

Tak späť k muzike na záver. Gammageddon skutočne zničil môj playlist ako rádioaktívna smršť. Skutočne smrtiaci a pripomínajúci trochu projekt Conquering Dystopia. Čo je budúcnosť Cytotoxínu? Slam, tech death?

Ako vravím, reaktor neprestajne pracuje a nikdy nezastane. Gammageddon prišiel odnikiaľ a mnohí si mysleli, že nebudeme tak aktívni. Počas reorganizácie kapely sme zrejme stratili nejaký čas, no získali sme novú energiu na zhromaždenie nových kontaminovaných btutalitiek. Nie je to o hudobných žánroch, snažíme sa ostať otvorený možnostiam. Máme za ciel tvoriť pozoruhodnú, brutálnu muziku, čo sa ti vkradne do tela a buniek ako radiácia. Buďte pripravení, že budete prekvapení!

Vo februári ste späť na Slovensku na Flesh Party. Na čo by sme sa mali pripraviť?

Slovensko už nebude, čo bývalo. Skúste sa čo najlepšie pripraviť a zásobiť ochrannými odevmi. Hádam to všetko dobre dopadne!

Flesh Party 24 – CYTOTOXIN, Tracriomy, Consumed by Vultures a ďalší

Cytotoxin na Facebooku

Celkovo
10
Zdieľaní