baest

Keď niekto spomína dánsku metalovú scénu istotne sa mu vybavia kapely ako Panzerchrist, Illdisposed, Pretty Maids alebo Volbeat. Dánsko je krajina so silným metalovým podhubím a nehynúcim death metalovým posolstvom. Jedným z najnovších prírastkov tvrdého dánskeho odchovu je kapela hrajúca tradičný škandinávsky old school death metal – BAEST.

Táto beštia pôsobí, aj napriek svojmu sebavedomému a odviazanému vystupovaniu, na scéne len od roku 2015 a má na konte EP Marie Magdalene. Kapela sa muzikou hlási ku starej škole death metalu aký poznáme vďaka škandinávskym legendám Bloodbath a Entombed.

Už čoskoro sa môžeme tešiť na ich návštevu na niekoľkých miestach v Česku, Poľsku a na Slovensku hneď na dvoch koncertoch v žilinskom Bezvedomí Klub 25. januára a o deň neskôr rozdrvia Riders Club v Liptovskom Mikuláši. Pri tejto príležitosti sme s kapelou prehodili pár slov nie len o koncertoch na Slovensku.

Pri hľadaní informácií o BAEST je očividné, že ste zanechali stopu na domácej scéne v pomerne krátkom čase. Čo stojí za vznikom kapely?

Ono, pri samotnom začiatku sme mali jasnú víziu, čo by sme chceli dokázať. Stanovili sme si pre seba ciele a termíny, tiež sme mali šťastie na profi manažment od prvého dňa. Kapela začala stretnutím gitaristov Lasseho a Svenda a vytvorením základov pre prvú skladbu Bones.

Krátko na to sa pozbieral zvyšok kapely a mali sme prvú skúšku. To bolo v októbri 2015. Odohrali sme takmer 40 koncertov v Dánsku, kedy sme podporili bandy ako Illdisposed, Hatebreed, Dying Fetus a Dawn of Demise, zahrali sme si na najväčších festivaloch Dánska, a dokonca sme boli headlinerom niekoľkých podujatí.

Zatiaľ, čo máte vonku len jedno EP Marie Magdalene, sa vám teda podarilo zdieľať pódium so známymi menami nielen vrámci death metalu. Osobne som mal to šťastie zažiť váš koncert dvakrát v spoločnosti kapely Hatebreed a neskôr Dying Fetus. Kde beriete tú ohromnú energiu, ktorú predvádzate na pódiu?

Naša energia plynie z ambícií byť veľkou kapelou. Chceme byť disciplinovaní, profesionálni a zaujímavý naživo. Láska pre metal a koncertovanie nás všetkých nabíja energiou. Vždy sa snažíme zlepšovať sa a chceme byť najlepší v tom, čo robíme.

Beast

Zdroj: Lars V. Andersen / Lavarockphoto.dk

Keď vidíme toľko začínajúcich kapiel mať ťažkosti, robiť veci pomaly a BAEST je vonku a ide si za svojím – veľké festivaly ako Roskilde, Copenhell, teraz ešte aj holandský Eurosonic medzi termínmi na 2018. Čo by ste poradili ostatným kapelám, čo majú podobné sny ako vy?

No tak, rada by mohla byť, aby začali od zhody v tom, čo by chceli ako kapela dosiahnuť, uistiť sa, že nedôjde k frustrácií ak to niekto berie menej vážne. Povedať si veci na rovinu a vychádzať spolu. Zistiť, čo chcete robiť s kapelou. Mať sen a využiť dostupné možnosti a pomoc priateľov. Niekedy je to len pár mailov, ktoré dokážu posunúť kapelu vpred!

Na Slovensku veľa začínajúcich kapiel trpí kvôli nedostatku času a peňazí, ktoré môžu investovať do muziky. Vy máte bežnú prácu popri kapele?

Jasné, všetci máme všedné povolania popri kapele, ale rozhodli sme sa prioritne investovať čas a peniaze do hudby. Nechceme mať kapelku len ako nejaké hobby, skôr serióznu vec, z ktorej by sme chceli časom žiť. Museli sme len nájsť tú správnu rovnováhu v živote aby sme sa mohli venovať tomu, čo nás skutočne napĺňa. BAEST je práve tou vecou, ktorej sa chceme venovať naplno – možno sa nám to jedného dňa podarí.

Beast Marie MagdaleneSpäť k vašej EP Marie Magdalene. Je to len niečo viac ako rok odkedy ste ju vydali, ale vyzerá to tak, že máte oveľa viac materiálu. Chystá sa niečo? Môžeme sa tešiť na plnohodnotný album v blízkej budúcnosti?

Momentálne pracujeme na našom debutovom albume a znie to ozaj dobre. Chceli by sme aby bol tento prvý album perfektný, a tak nechceme proces uponáhľať. V týchto chvíľach zhromažďujeme všetko úsilie aby sme mohli album vydať a vy sa môžete tešiť na nové skladby v našom živom sete, keď prídeme na Slovensko. Pripravte sa počúvaním našeho nového singlu Crosswhore.

Prezraďte viac o plánoch na budúci rok. Chystáte sa na šnúru po Čechách s pár zastávkami v Poľsku a na Slovensku. Prečo ste sa rozhodli práve pre východnú časť Európy?

Všetko začne koncertom v Kodani na zimnej verzií festu Copenhell v Kodani “When Copenhell Freezes Over”. Potom nás Čaká Holandsko, kde si zahráme na veľkom fesťáku Eurosonic, na legendárnom VERA-venue! Následne vyrážame na tour s ôsmimi zastávkami vo východnej Európe, na ktoré sa nesmierne tešíme. Je to naše prvé tour na tak dlho – bude to epické!

Poznáme pár chalanov z Dánska, ktorí si odkrútili niečo podobné, na tích istých miestach, cez tú istú agentúru, takže to bola jasná voľba. Dostalo sa nám, že tam máte skvelú metalovú komunitu a krásne mestá

Dúfam, že so sebou prinesiete fajný merch a svoje épečky, ak ešte nejaké sú. Teším sa, že vás uvidíme na našej rodnej hrude! Čokoľvek, čo by ste radi odkázali vaším budúcim fanúšikom?

Tešíme sa na vás a na to, že budeme môcť zničiť vaše mestá poriadnym old school death metalom – pripravte sa na apokalypsu. Tiež prinesieme tonu merchu tak si nezabudnite nejaké tie $$. Zostaňte drsní v tomto šírom svete bratia a sestry.

BAEST na Facebooku

Koncerty:

Žilina & Liptovský Mikuláš

Celkovo
9
Zdieľaní