Advent Sorrow

Austrália ma v poslednom čase milo prekvapuje po hudobnej stránke. Od Thy Art Is Murder, Be’lakor či Distomb po Advent Sorrow. Zatiaľ, čo tie predtým menované majú niečo spoločné s death metalom, Advent Sorrow sršia čistou beznádejou a vnútorným utrpením. Po vydaní veľmi symfonického EP Before The Dimming Light množstvo fanúšikov očakávalo štúdiovku s príchuťou Dimmu Borgir, no kapela zredukovala symfonické prvky a zapracovala na niečom celkom inom. Silné emócie, originálne momenty a neopakovateľná atmosféra? As All Light Leaves Her.

Môj prvý kontakt s kapelou bol celkom náhodný, no netrvalo dlho a už som predobjednával vinyl. Myslím, že ak máte radi silné a temné emócie, ktoré bolestivo plynú z hudby, tak Advent Sorrow sú presne to, čo potrebujete. Ak už sme ale na jednej lodi istotne vás poteší, že chystajú európske tour aj nový album. Na otázky odpovedal bubeník Martin Donelly.

Pravdu povediac, vašu muziku som objavil len pred pár týždňami, keď som počúval svoje blackové klasiky. Singel Pestilence Shall Come mnou otriasol a hneď som hľadal viacej vašich vecí. Čo vás inšpiruje pri tvorbe takejto muziky?

Veľmi sa nám páči vytvárať muziku, ktorá vytvára pocity bezútešného sveta. Svet je krásne a temné miesto zároveň a niektorí ľudia nevidia tú temnotu, no my by sme chceli aby ju videli. Čerpáme tiež z politických problémov, ktoré dokazujú akých špinavostí je ľudstvo schopné.

Vaša hudba skutočne nesie veľkú dávku bolesti, šialenstva a porciu beznádeje. Čo je však tematickým rozdielom medzi EP Before The Dimming Light a plnohodnotným albumom As All Light Leaves Her?

BTDM bol pre nás skutočný zmätok. Kapela bola skôr projektom hudobníkov, čo majú radi rôzne žánre metalu. Bolo to skôr o tom vydať CD bez určovania smeru alebo štýlu kapely. Ja viem, že fanúšikom sa táto vec páčila, ale boli to skôr orgie na klávesoch na zabitie času. Po nejakých personálnych zmenách a zozbieraní reakcií na EP sme chceli vytvoriť muziku, ktorá by sa nám aj páčila. Chceli sme vytvoriť niečo, na čo by sme mohli byť hrdí, tak vznikol As All Light Leaves Her.

Advent Sorrow - As All Light Leaves Her
As All Light Leaves Her

Na albume As All Light Leaves Her som našiel veľa dojímavých momentov, aj vďaka dôvtipnému použitiu pozitívne znejúcich pasáží. Tie sa neskôr zmenia na bolestivé momenty mučenia. Čo počúvate vo svojom voľnom čase?

Je to ho viacej, každý z kapely je iný. Peste Noire, One Tail One Head, Silencer, Bethlehem, Destroyer 666, M8l8th, to sú len niektoré z black metalových kapiel.
Ale popri pití nás môžeš pristihnúť pri počúvaní folku, hudby z osemdesiatych rokov, dokonca dark retro wave. Bolo by hlúpe počúvať len black metal, špeciálne ak chceme byť muzikanti.

Ako vás vnímajú bežní ľudia? Boli ste niekedy označení za zlo rozširujúcu a rúhačskú kapelu?

Dostáva sa nám veľa reakcií typu “nepočúvam black, ale vy ste super”, čo nás prekvapuje. Myslím, že je to vďaka atmosfére, ktorú vytvárame. Niektorí sa v tom dokážu stratiť alebo sú šokovaní, čo pomáha osloviť širšie spektrum fanúšikov.
Ale som si istý, že už si počul rôzne komentáre pri prezentácií svojej hudby nejakému nemetalistovi. Veci ako “oh, to znie len ako hluk”, “tomu spevákovi vôbec nie je rozumieť”, “vyzeráte ako KISS”, a ďalšie.
Snažíme sa vyhnúť témam ako Satan. Verím, že je to riadne trápne (žiadny boh, žiadny Satan) a sústreďujeme sa radšej na skutočnú špinu.

Veľmi sa nám páči vytvárať muziku, ktorá vytvára pocity bezútešného sveta

Kto má na svedomí cover albumu As All Light Leaves Her? Čo je v pozadí jeho vzniku:

Zaujímavé je, že cover sme odfotili pomocou iPhonu v skúškobni jednej chladnej noci po skúške. Uprednosťnujeme fotografie, kresby môžu vyzerať veľmi dobre, no výtvarník nemá nijakú spojitosť s kapelou. Preto sme sa rozhodli chopiť sa toho sami.
Chceli sme fotku niekoho kto skutočne trpí a dusia ho putá spoločnosti. Preto to zovretie hrdla. Bool to nápad narýchlo a neplánovali sme to použiť. Teraz všetci tento cover chvália.

Posledná vec, čo ste vydali je veľmi sľubný singel “Pestilence Shall Come”. Je predzvesťou ďalšieho albumu, na ktorý sa môžeme tešiť”

Presne tak. Album je pripravený na nahrávanie, len kapela je teraz rozídená kade-tade po svete. Od Kanady, Nového Zélandu po Austráliu. Snažíme sa, komunikujeme a schádzame sa ako často môžeme, no nie je jednoduché niečo v momente spraviť. Uisťujem vás, že Pestilence Shall Come je v štýle akým to chceme ďalej tlačiť, dokonca skladba bola pôvodne pripravená pre album. Dátum jeho vydania zatiaľ nemáme, ale chceli by sme ešte predtým stihnúť nejaké koncerty a festivaly v Európe pretože naša fanušikovská základňa tam rastie.
Možno zapracujeme aj na ďalšom klipe.

Advent Sorrow

 

Takže EU tour. Už na sociálnych sieťach ste zisťovali kde by vás asi vaši fanušikovia chceli vidieť v Európe. Máte nejaké konkrétne miesta pre rok 2018?

To je práve, čo sa snažíme naplánovať. Máme nejaké zaujímavé ponuky a získali sme aj extra pomoc, no najväčí problém sú práve lety. Jeden z dôvodov prečo nevídaš veľa austrálskych kapiel v Európe je, že celková cena za spätné letenky sa môže vyšplhať aj do výšky 10.000 dolárov. Nechceme na tom zarobiť, ale ani prerobiť. Niektorí z nás si nemôžu dovoliť ani blbý Nandos (údajne najlepší fast food s kuracím na portugalský spôsob).
Pracujeme na tom a s viac fanúšikmi je väčšia možnosť, že bude viacej koncertov.

Keď som prezeral váš merch a dostupné vydania, zistil som, že vám chýba jedna vec. Vinyl. Plánujete vydať As All Light Leaves Her aj na vinyle alebo MC kazete?

Áno, vinyl je práve teraz vo výrobe aj vďaka veľkému dopytu. Čoskoro začne aj predpredaj cez Throats Productions. (platne možno predobjednať tu)
A kazety sme mali, ale všetky sa vypredali celkom rýchlo, čo nás vždy prekvapí.

Ďakujem za rozhovor, dúfam, že vás odchytím na nejakom koncerte. Nejaké posledné slová?

Vďaka za akúkoľvek podporu a správy od fanúšikov a priaznivcov. To je, čo nás ťahá vpred. Snáď sa vidíme a vypijeme si spolu nízkokalorické pivko.

Advent Sorrow na Facebooku 

Celkovo
15
Zdieľaní