Kabát

16. ročník rockového festivalu, ponúkol mnoho rôznych kapiel, žánrov… v priebehu 3 dní sa predviedlo viac, ako 24 kapiel zo 6-tich zemí sveta. Anglicko, Dánko, Nemecko…
Od tvrdého zbesilého trash metalu, podivného punk, teatrálneho Tomáša Klusa až po poctivých chalanov zo Živej vody. Festival ukázal, že práve sa na tento ročník zišlo ľudí s naozaj rôznymi chúťkami. Každý si prišiel na svoje. Zostava tohtoročného festivalu pridala k tomu, že publiku tvorilo niekoľko táborov. Práve preto sa len našla hŕstka divákov, ktorí sa doslova tešili na skupinku 4 alebo 5-tich kapiel. Niekto prišiel na Iné Kafé, niekto na Dragoforce.. Niektorí odišli už po prvom dni festivalu. Cestou do areálu festivalu som stretol triezveho nemenovaného pána, ktorý dosť kritizoval, s poriadnou dávou vulgarizmu. Rock pod kameňom má svoje renomé už dlhé roky.. Diváci sa sťažovali najmä na zákaz akejkoľvek tekutiny do areálu festivalu toto nie sú moje slová, ale od opýtaných ľudí. Osobne ani ja som extra neočakával, ale….

Manyac

Ako prvá v poradí vystúpili … Manyac
Nie len mňa, ale hlavne publikum doslova PREKVAPILI. Čudujem sa prečo ich nevybrali iné festivali, na Gothoom by boli jednými z lepších interpretov.
Toto je kvalitný zbesilý trash metal, rýchlych bicí, screamov, prepracovanej gitarovej práci. Po zvukovej stránke musím vytknúť zvuk, ktorý kapela nemala najlepší.. spev bol dosť potlačený oproti.. diváci vôbec nepočuli, ani doprovodný spev. A ten vedúci? Čírim zázrakom sa im podarilo, až v polovici vystúpenia, vytiahnuť spev. Pesničky, ktoré bodovali u publika: „Romeo a Julia“; „Fuck them“; „Diers of Bagdad“; „Hangsman spy“; „Matter of Reveange“. Musím podotknúť po textovej stránke silne politicky orientovaná kapela. Po ich vystúpení, mi prišlo na škodu, že hrali ako prví, pretože ak by hrali pred Kabátom, prilákalo by to viac ľudí….

Vystúpenie: 8/10
Zvuk: 4/10
Osvetlenie: Denné svetlo

Manyac lajnap:
Martin “Blonďák” Horňáček – Spev
Michal “Košťo” Košťalik – Gitara, spev
Peťo Palánky – Gitara
Rišo Prešinský – Basa
Juraj Kolárik – Bicie

The Now

Po vynikajúcom koncerte prišli na rad The Now, A BOLO to, moja radosť vyprchali, prišlo mimo fotenie, šok. Každá hudobná scéna, z ktorejkoľvek časti sveta má aj slabé stránky. Lenže mi Slováci, máme zrejme doslova dar, že dnešné kapely nestoja za nič. Kapela počas vystúpenia nahrala materiál na videoklip pod názvom „Anjeli strážny“. Čo všetky majú tie kapely neustále s tými anjelmi?

Existujú 3 najhoršie veci, ktoré sa môžu kapele stať:
3. Vypíska ťa publikum
2. Spevák spieva falošne, alebo nevládze
1. Kapela hrá s playbackom!!!!
Kapela by sa mala naučiť význam toho, čo znamená hrať naživo… pretože, ak spevák nedospieva, dokončí to zaňho playback, tak čo to má znamenať? To bol doslova hnus, toho najvyššieho stupňa.

Vystúpenie: 2/10
Zvuk: 7,5/10
Osvetlenie: Nič, denné svetlo

The Now lajnap:
Ján Brečka – Basa a Spev
Matúš Brečka – Gitara, Spev
Peter Harničár – Gitara, Spev
Ján Chimčak – Bicie

Iné Kafe

Tie porevolučné kapely, majú niečo do seba. Ale vznikom nového režimu dodalo interpretom tvorivú slobodu, a dvakrát neviem, či to bolo dobre. Mnoho punku, mnoho alternatívy, ale koľko vzniklo dobrých kapiel? Chápem, že prišli s názvom Iné Kafé, aby svojou muziku ponúkli, ale mne osobne to až tak odlišné neprišlo. Aj po štúdiových nahrávkach, má hlas naživo Vratko Rohoň 1:1. Každý nenáročný poslucháč si príde na svoje pri tejto kapele. Zvuk mali výborný, zahrali obstojnú show, môžeme -ďakovať, že ich nesprevádzali.

Vystúpenie: 7/10
Zvuk: 8/10
Osvetlenie: Denné svetlo

Iné Kafe lajnap:
Vratko Rohoň- spev, gitara
Jozef Praženec- bicie, spev
Vlado Bis- basa, spev

Harlej

Roky dozadu mávali, hrozné nekvalitné slabé svetlá. Tohto roku pridali nové led svetlá ktoré dodávali konečne nádherný estetický zážitok. Táto kapela ma osobne míňa, nevyhľadávam ju, ani ju Je to paradox, obaja gitaristi Antonín Rauer a Martin Kolinss, mali omnoho viac zábavy, ako publikum samotné. Neviem, čo si dali pred vystúpením.

Vystúpenie: 6/10
Zvuk: 7/10
Osvetlenie: 10/10

Harlej Lajnap:
Tomáš Hrbáčeka- spev
Antonín Rauer- gitara
Milan Hoffmann – gitara
Martin Kolinss- basa
Libor Fanta- bicie

Kabát

Vrcholom celého dňa bolo vystúpenie českej rockovej skupiny Kabát Ich vystúpenie spočívalo , kde zmixovali svoje najznámejšie hity s najnovším CD Do Pekla/do nebe, V Dole Dole Nezahrali pesničky, ako „Dávam ti jeden den“ alebo „Na sever“
Je to už skôr pre pamätníkov, ešte pred vydaním debutovej Má jí motorovou.. znel Kabát odlišne, a to metalovo, ak si niekto pamätá Kabát- Vrána 1992, alebo živé album Živák, čo vtedy hrali. Pri tomto koncerte som pochopil, prečo sú tak POPULÁRNY – jednoduché chytľavé riffy, priamočiare štruktúry skladieb a TEXTY Milana Špaleka, ešte jedna vec, Milan je jeden vynikajúci textár. Viac písať netreba ľudia, spievali. Ako povedal Otta: „Keď máš plnú halu fanúšik, a spievajú Hold Pepa má svoj vek, a počuť ho spievať ako z 90. rokov, je už nemožné. Pretože v niektorých momentoch, to už nedospieval ako mal.
Osobne po hudobnej Vám odporúčam MegaHu (a kašlite na obal), najlepšie texty nájdete na: Děvky Ty To Znaj, Země Plná Trpaslíků

Vystúpenie: 7,5/10
Zvuk: 8/10
Osvetlenie: 9 /10

Kabát lajnap:
Josef Vojtek- spev
Tomáš Krulich- gitara, spev
Ota Váňa- gitara, spev
Milan Špalek- basa, spev
Radek Hurčík- bicie, spev

Karpina

Áno, aj táto kapela je jedným z nahranejších interpretov na tomto festivale, predstavili sa novej zostave. Ubrali zo svojho gothicko-hororového vizuálu. Kapela s tak kontroverznými textami, žeby za bývalému režimu s nimi dosť tvrdo naložili. Ako tvrdí Karpina, Pápež je homosexuál. Mal som možnosť ich počuť minulého roku, a páčili sa mi omnoho viac. Mám pocit, že kapela rokmi stráca na kvalite a imidžu.

Karpina lajnap:
Peter Deák – spev
Peter Guláš – basa, spev
Tomax Gabris – gitara, spev
Viliam Štrba – gitara, spev
Dr. Viktor – bicie

Vystúpenie: 6/10
Zvuk: 8/10
Osvetlenie: 7 /10

Kapely, ktoré stáli za navštívenie: ManyacKabát

Prečítajte si aj ako dopadol deň druhý a tretí.

Michal Ufnár

Celkovo
17
Zdieľaní