Pretty Maids

V poslednom dni sprevádzalo veľmi daždivé počasie. Ono, existuje taká odporná pravda, že ak by sa ľudia nerozprávali o počasí, polovica by sa z nich nemala o čom rozprávať. Kapely to mali dnes dosť ťažké, aby ľudia našli spoločnú reč. Ľudia mávajú svoje dôvody, prečo chodia na festivali- niekto pre hudbu, niekto – poriadne sa opiť. Fajnšmeker by na takomto festivale veľmi nepochopil.

Inside

Kapely, ktoré hrajú ako prvé .. v tých druhých alebo tretích dňoch majú svoju pretože, mnoho ľudí je hroznej opici, a nechcem sa im chodiť hneď na prvé kapely. Osobne si myslím, hviezdne obdobie kapely ešte čaká. Potrebujú trochu času, aby sa ešte trochu hudobne vyvinuli, vycibrili svoj zvuk. Prirodzene dokážu prilákať publikum, spevák musíme zo seba robiť šaša aby pobavil ľudí. Nechýbalo ani povestné hádzanie CD-čiek, kde si každý jeden mohol uchytiť to svoje CD.

Inside lajnap:
Goran Janík – Spev
Martin Vago- Gitara, spev
Patrik Sayer- Basa,spev
Andrej Solčiansky- Bicie
Matess Rapavý- Gitara

Vystúpenie: 8/10
Zvuk: 8,5/10
Osvetlenie: Denné svetlo

Metropolis

Ďalšia kapela, ktorá ma v obľube hrať z playbacku. Je mi úprimne jedno, že je to obľúbená kapela usporiadateľa. Takáto kapela, alebo The Now nemajú vôbec, čo robiť vôbec na festivale. Táto kapela mala doslova smolu, pretože ten najväčší lejak sa musel rozpršať práve na nich. Boli nútení ukončiť svoje vystúpenie o čo si skôr.

Vystúpenie: 5/10
Zvuk: 8/10
Osvetlenie: Denné svetlo

Metropolis Lajnap:
Rado Cimbala – Spev
Jimi Cimbala – Gitara,
Peter Kocian – Basa
Michal Chrenko – Bicie

Živá Voda

Popravde nečakal som uvidím a počujem Pavola Horvátha NAŽIVO, a bol som milo prekvapený. Na túto kapelu sa zišlo väčšinu staršie publikum. Škoda, Pavol Horváth, aj napriek svojmu hlasu.. má vynikajúci hlas, ukázal, že dokáže stáť na vlastných nohách. Bubeník hral takto, ako má každý bubeník hrať, ľavá ruka štýl a.l.a. Buddy Rich. Áno, to slávne šikmé držanie paličky prišiel Buddy Rich. Hranie Igora Skovaya je ako jedna bášeň. Peter Uherčík môže svojou gitarou prácou poslať Martina Ďurindu, viete kam. Aj pesnička „Prometheus“ dostala v ich podaní iný rozmer (ešte aj „Stojím, padám“). Publiku spievalo ako text, tak aj melódiu. Nehovoriac o tom, ako sa Uherčík „vyhral“ so sólom. POCTIVÉ rockové trio, som hrdý, že práve toto patrí k našej scéne. Pesničky, ktoré si publikum veľmi užívalo: „Ty a Ja“; „Možno Vieš“; „Stvorení“; „Neváham, beriem si koľko vládzem“; „Smrť je tvoj pán“; Prometheus“ Som rád, že kapelu manažuje Martin Sarvaš, ktorý písal texty ako pre Magmu, tak aj Tublatanku. On prišiel aj s tým nápadom, ľudové kroje.
Dúfajme, že táto kapela nezostane pri hraní pesničiek od Magmy a Tublatanky, a vydajú niečo nové. Ako povedal jeden pán, ktorý stále pri mne: „Páni muzikanti!“

Živá Voda lajnap:
Pavol „Pali“ Horváth- spev, basa
Peter „Peci“ Uherčík- gitara, spev
Igor „Teo“ Skovay- bicie

Vystúpenie: 9/10
Zvuk: 8/10
Osvetlenie: Denné svetlo

Vice

Niektoré kapely žijú stále v tej bubline, kde si myslia že texty ponímané o kráse žien, let, primitívnych významoch.. dokáže v publiku vyvolať emócie. Nie! Táto kapela dokázala, že: „Ak už nevieme koho obsadiť pred najväčšími hviezdami, tak tak šupneme ich..“ Nádherné zmýšľaníe.
Pri tejto kapele „neberte“ moje slová tak „tragicky.“ Existuje mnoho kapiel, kde speváci jednoducho nevládzu spievať. Alebo, že si za svoju hudbu pýta peniaze! Mario Michel bol týmto pripadom, ešte sním spadlo, potkol sa o kábel, venilátoru. Ale ako každý fajnšmeker vie, kapela takéhoto typu Vás veľmi neuspokojí. Neznámi Japonci zahrajú lepšie. Ako môžem tvrdiť, že táto kapela je dobrá, keď ľudia stáli ako stĺpy.
„Technik“, ktorý bol s Vice bol ešte väčšia tragédia ako kapela samotná. Nevedel poriadne pripnúť sériu trsátiek na stojan. Pri fotení kamery, kameroval, ano 😉 Publikum sa z neho smialo, ja som chytal pomaly infarkt. To, ako si dovolili niekoho takého zo sebou zobrať. Buď som profesionál alebo nie.

Vystúpenie: 2/10
Zvuk: 2,5/10
Osvetlenie: Denné svetlo

Vice lajnap:
Mario “Mitch” Michel- Spev
Chris “Yps” Limburg- Gitara
Martin “El Bajo” Dreher- Basa
Pete “Pepsi” Lautenschlager- Bicie

DragoForce

Zotmelo sa. Ľudia sa nahrnuli dopredu. Vyčkávali. Kedy muzikanti pochopia, že uzike nie je o rýchlosti, a o tom, že nie každý poslucháč má hudobný sluch.
Čo by to bol za metalový koncert, ak by nechýbal poriadny, zlovestný, hustý mosh pit. Áno, ten bol. Aby tomu nechýbali publikum si vyburcovalo pitie piva, a muzikant nemal na výber. Publikum jásalo po prvé, slovensky: „Ešte jedno pivo“ spevák nerozumel, publikum preplo na anglickú strunu: „One More Beer.“ DragonForce majú veľmi rýchlu hudbu, tak človek sa musí dosť sústrediť, aby s nimi udržal tempo. Pri niektorých pesničkách som mával pocit, že sa hlas Marca Hudsona strácal, a nebolo to tým, žeby už nevládal, skôr tým zvukom. 20 minút z koncertu sa pokazilo kvôli pokazenému jacku Hermana Lia, a ten vydával nechutný škrapľavý zvuk. Ako povedal: „Prečo nestrácať čas, nie?“ Aj napriek technickým problémom a absencii klávesáka Vadima Pruzhanova zahrali, celkom solídnu show.
Takže ľudia, ak príde zahraničný interpret, mimo Česka, základné pravidlo: „Ešte jedno pivo! Ešte jedno pivo!“… “One more beer“; „One more beer“

Vystúpenie: 7/10
Zvuk: 6/10
Osvetlenie: 9/10

DragonForce lajnap:
Marc Hudson- spev
Herman Li- gitara
Sam Totman- gitara
Frédéric Leclercq- basa
Gee Anzalone- bicie

Pretty Maids

Kapela s viac ako 30 ročnov históriou, má stále čo povedať, ich zvuk je dnes stále aktuálnych, čo povedať. Pesničky z 80. rokov ako “Future World“; “Rodeo“ alebo cover od Johna Sykesa Sin-na CD Decade- “Please Don´t Leave“ aj tieto zazneli na festivale. Z najnovšej “Kingmaker“ titulná skladba “ Kingmaker. “ Z roku 2010 “ Pandemonium“ a “Little Drops of Heaven“

Odporúčam! Paul Christensen a. k. a. Ronnie Atkins zaspieval s takým nasadením, kde by ani jeden spevák v jeho veku nemusel hanbiť. Aj napriek tomu všetkému mám pocit, že táto kapela je veľmi nedocenená. Pritom hromada kapiel, kde členovia majú roztrhané nohavice, dostanú väčšiu pozornosť, paraxod! Suveréne zahrali najlepší koncert. Ako jedna z mála kapiel, ktorá ma nestarnúci zvuk.

Pretty Maids lanjap:
Ronnie Atkins- spev
Ken Hammer- gitara
Chris Laney- klávesy
René Shades- basa
Allan Sørensen- bicie

Vystúpenie: 10/10
Zvuk: 9/10
Osvetlenie: 8,5/10

Kapely, ktoré stáli za navštívenie: Inside, Živá Voda, Pretty Maids

Verdikt festivalu:
Ak budú organizátori zostavovať kapely typu The Now, Mahagon alebo The Massriot, tak mnoho divákov si neprilákajú. Už týždne pred začatím festivalu, boli ľudia dosť skeptickí (etc. facebook, insta, reálny svet) Eagrinder, nepadol na divákov, ale skôr na festival samotný.
Dobre si pamätám, kde mi jeden môj kamarát povedal, že tí čo počúvajú kvalitnú hudbu, sem neprídu kvôli muzike! A za tento názor, dám ruku do ohňa! Metal be with you forever! Ave!

Michal Ufnár