Greytomb

“Viem, že nič neviem”. Kde sú tie dni a krásne večery keď si ležal na lúke a tvoj zrak sa upieral na oblohu a pozoroval možné a nemožne tajomne svety, skrývajúce sa v hlbinách vesmíru. To ticho v harmónii so zvukmi prírody, ktoré hocikto nepočuje! Všetci ťa považovali za podívina nakoľko si ctíš prírodné zákony, veríš sám sebe a hlavne o nikoho sa nestaráš, čo robí správne, a čo nie.  Si človek, ktorý verí v sám seba. Pri takýchto večeroch sa vynárajú otázky bytia-nebytia človeka. Fakt je človek taký velikán, alebo sme v nekonečnom vesmíre sami? Tieto otázky si kladieš neustále aj keď nevidíš svoje milované hviezdy. Nie sme takzvaný mikrozmos pre vyššie inteligentné tvory? Samé otázky na ktoré niet prsných a dostačujúcich odpovedí.

Je to spojenie viacerých hudobných subžánrov, ktoré vás nútia vychutnávať si každý tón a vokál, ktorý sa mení s blackového screamingu a growlingu

Prepáčte, ale takéto pocity zažívam pri počúvaní nového EP Monumental Microcosm. Toto dielo spáchali traja maniaci s Melbourne v roku 2015 a na svojom konte  majú celkovo 1x demo, 1x full album a dané EP, ktoré už nespočetne krát valím, a znovu valím do svojich sluchovodov. Dané EP obsahuje 3 skladby, ktoré sa zaoberajú stavom ľudského vedomia, viery v nič a metafyzickým javom. Je to cca 25 minút dokonale spracovaného blackmetalu s harmonickými prvkami a pohrávaním sa hudobných nálad a temp.

Greytomb Monumental Microcosm

 

Zo začiatku som nemal ani jeden pocit že sa jedná o black metal, ale skôr tie gitary vydávajúce tvrdé drsné a pomalé tóny, ktoré vás klincujú ku zemi svojim growlingovým kazateľským hlasom. Toto všetko sa mení v cca tretej minúte prvej skladby, kde už nastupujú rezacie blackové riffy a screaming. Ale nebude to jednoliata blacková smršť, tu sa budú rýchle blackové riffy striedať s ťažkými doomovými tempami. Je to spojenie viacerých hudobných subžánrov, ktoré vás nútia vychutnávať si každý tón a vokál, ktorý sa mení s blackového screamingu a growlingu. Všetko sa harmonicky mení ako samotná príroda a vesmírne javy.

A nesmieme zabudnúť na jednoho ťažkého workoholica Forgeho, ktorý má svoje ruky a bubenícke paličky  v každom významnejšom blackmetalom projekte v Austrálii. Hovorím to znovu a budem vždy hovoriť. Kašlite na moje úlety, album si musíte vypočuť a viem že vás posadí na zadok ☺.  A ešte jedna vec. Keby toto EP je vydané v roku 1994 v čase keď bol vydaný legendárny opus De Mysteriis Dom Sathanas od Mayhem, tak EP by sa radilo medzi klenoty black metalu. A ono sa radiť bude!

10/10 Rado S.

„Monumental Microcosm“ tracklist:
1. NULL
2. Antimeta
3. Force Majeure

Greytomb lajnap:
Forge – Drums (NORSE, SOMNIUM NOX)
J. Angus – Guitar
N. Magur – Vocals
D. Coffey – Bass

Vydavateľ: Transcending Obscurity Records

Greytomb na YouTube , Facebooku a Instagrame

 

Celkovo
2
Zdieľaní