Čad Zabi ma 2019

Pišta, Boris, Valér, Baška, Hraj Ruka a ďalšie známe tváre ma vítajú v tomto krvavo červenom sne. Len čo to vyvlečiem z rukáva stretávam sa so strohou písomnou žiadosťou Zabi ma. Čo sa týka cover artu, ide o najlepšie vyzerajúci ČAD album vôbec (ešte aj CD je CELÉ červené!). Ako je na tom zbytok?

Poďme!

Boom, je to tu. Žerem hnev. Album odštartoval vo veľkom. Najbližších jedenásť skladieb si tu nájdeme poriadny crust, d-beat, typické ponuré čadovky a, na moje prekvapenie, extra príchuť Vandalov.

Celý album má skvelý nástup. Valivý song Žerem hnev nasledujú hitovky ako Ľudia smrdia, Mŕtvi okolo mňa, Zabi ma či Pancierová päsť. Pri týchto skladbách sa jedná o skutočný náklad a jedna pridáva nahrávke to, čo nestihla predošlá. Lyricky aj hudobne tvoria spolu so Sám proti celému svetu jadro celého albumu. Tu si nájde každý to, čo je na ČAD-e najlepšie.

Valérove sršňo-berserkujúce bicie podčiarknuté kritikou aj hĺbaním Pištu za prítomnosti zlovestných riffov – to chcem. Naopak, skladba Strážcovia ohňa mohla počkať na album Vandalov (ak ešte bude). Skladba je príjemná no moment kedy prichádza mi kazí tempo, do ktorého má album našľapnuté.

Čo také kúsky ako Boj, Metalosaurus? Vata. Nech sa snažím akokoľvek veľmi, tieto skladby mi na Zabi ma nesedia. Kým Boj mohol podobne ako Strážcovia ohňa ostať v chladničke pre Vandalov, Metalosaurus jednoducho nie je dostatočne chytľavý aby udržal pri živote, čo naštartovala prvá polovica albumu. Karpatské bratstvo mi príde podobne, ale odkaz na Bastarda (ktorý som v skladbe našiel) mi ju nedovolí preskočiť.

Nezabudol som na Zbojnícke móresy, no spoločné účinkovanie ČAD-u a Catastrofy na jednom stejdži ma presvedčili o cene tohto songu. Nechýbal by mi, ale naživo je skvelý.

Verdikt

Ono, ČAD má tendencie byť lepší a lepší, aspoň podľa mňa. V prípade Zabi ma to je aj nie je pravda. Zabi ma má podobný nedostatok ako Bastard. Prvá polovica nesie celý album do výšin, kým tá druhá nemá dostatok síl potiahnuť to do úspešného konca. Okrem toho mal Bastard o niečo lepšiu produkciu. Zvlášť bicie mi prišli viac prirodzené, no na druhej strane rytmičák na Zabi ma je poriadna klincovačka.

Zabi ma má u mňa špeciálne miesto. Texty viem odpredu dozadu a naživo funguje skvele – napriek tomu to nie je vrchol ČAD-u. Chápem, že každý by si to asi predstavoval trochu inak, no ja žerem crust a d-beat a zlovestné riffovačky a bicie utrhnuté z reťaze.

Vandal Records / November 1, 2019 / crust, d-beat, metal’n’roll

Rug’Rahl