ONI Alone EP 2019

Osobne som čakal, že december bude chudobnejší na vydania, no ako som sa pustil do aktualizácie svojich playlistov, narazil som na mnohé kúsky. Okrem domáceho vydania, na ktoré som sa osobne veľmi tešil tu je aj nejaký ten stoner, prog či black.

Morna “Sentient Cultist”

Na túto domácu novinku som sa poriadne tešil. Po tom, čo ich ma singel Let Us Bury This Body preniesol do čias kedy som objavoval Opeth som bol ako na ihlách. Už spomínaný singel zaujal rôznorodou kompozíciou, basou či dokonca frázovaním. Je to pre každého, čo má rád prog/death, stevenwilsonovskú produkciu a Opeth.

Self-release

Morna online: Facebook, Bandcamp/e-shop

Officium Triste “The Death of Gaia”

Toto zoskupenie z Rotterdamu bolo pre mňa osobne prekvapujúci objav. Kapela je aktívna už od roku 1994 a má na svedomí niekoľko EP a albumov. Pomalé a melodické doomové pasáže na štýl Celestial Season, My Dying Bride s príchuťou melanchólie ako z dielne Katatonie – to je The Death of Gaia.

Transcending Obscurity Records

Officium Trieste online: Facebook, Bandbamp/e-shop, Oficiálny web

ONI “Alone” EP

Aby sme pridali piatku na strane progu dáme si aj ONI. Táto kanadská kapela prerazila vydaním svojho prvého albumu Ironshore (2016, Josh Wilbur ako producent) a pretourovala svet v spoločnosti Children of Bodom. Chytľavé riffovačky miestami pripomínajúce Unprocessed a vokál akoby drsnejšia verzia Jonasa Renkseho z Katatonie pre každého, čo sa nebojí zjemniť.

Metal Blade Records

ONI online: Facebook, E-shop

Mosaic “Allerseelenschlacht” & “Secret Ambrosian Fire”

Pri Mosaic sa môžeš stretnúť s žánrovým označením black metal, no nie je to tak celkom pravda pri Allerseelenschlacht. Samotná kapela sa hudobne označuje ako supreme thuringian folklore. Celá vec je veľmi mystická, často akustická so vzdialeným vokálom odriekavajúcim akési rituálne formulky (zväčša v nemčine). Allerseelenschlacht by som osobne zaradil do podobnej skupiny ako Wardruna alebo Heilug s tým rozdielom, že Mosaic prináša nádych neskoršieho stredoveku. Pri ich ďalšom albume Secret Ambrosian Fire, ktorý tiež vyšiel dnes, to však bude o trochu hlučnejšie a menej akustické.

Eisenwald
Eisenwald

Mosaic online: Facebook, Bancamp/e-shop

Buzzürd “Uncreation” EP

Je to tu – viac stoneru, viac doomu, viac fuzzu. Od prvého tónu je jasné kam sa ide. EP má síce len 4 skladby, no pri 24 minútach ponúka dostatočnú prehliadku toho, čo kapela dokáže. Fuzz na úrovni kapely Monolord, vzdialený vokál a všadeprítomná basa to je svelý (viac)stoner/(menej)doom pre fanúšikov kapiel ako Belzebong, Fu Manchu či Sleep.

Self-released

Buzzürd online: Facebook

Ďalšie vydania:

Jasta “The Lost Chapters, Vol. 2” /hc/ – Facebook, Spotify
Solace “The Brink” /stoner metal/ – Facebook, Spotify
Horrified “Sentinel” /melodic death/ – Facebook, Spotify
Paranoid “Kind of Noise” /black metal/ – Spotify

Rug’Rahl