Peorth

Tohtoročná jeseň sype z rukáva jednu novinku za druhou. Tentoktát je tu kapela Peorth, ktorá nás poteší dlho očakávaným albumom Make the Reversal. z prvých skladieb sú zjavné silné melodické postupy vytvárajúce prístupné, no stále drsné death metalové pasáže. Celá vec je už čoskoro vonku!

Kapela Peorth je pre mňa osobne novinkou, akurát Juraj Haríň mi vás predstavil pred pár dňami. Čo sa skrýva za týmto pomenovaním?

Pomenovanie Peorth vychádza zo severskej runy, ktorá poukazuje na niečo tajomné a nepredvídateľné. …Tak napríklad niektorí naši fanúšikovia očakávali náš nový album v roku 2010 a my sme ho nepredvídateľne vydali až v tomto roku 2018 :D.
A v skratke: Peorth je banda z Vrábel, ktorá je na scéne od roku 2002 a hrá melodický death metal.

Kapelka si prešla turbulentnou minulosťou, čo sa týka členov špeciálne. Ako to vidíte s terajšou zostavou a kde sú klávesy?

Áno, avšak personálne zmeny sú súčasťou takmer každej kapely, neberieme to nejak tragicky. Dôvodom odchodov bývalých členov bola skôr časová vyťaženosť, alebo iný pohľad na hudobné smerovanie kapely, nikdy nešlo o nič osobné. S klávesmi sa kapela rozlúčila asi rok po nahraní predchádzajúceho albumu „Escape to Prison“, kedy bol problém zohnať kláve-sosáka, či kláve-sosáčku a kedy si kapela uvedomila, že by to možno šlo aj bez kláves.

Tak napríklad niektorí naši fanúšikovia očakávali náš nový album v roku 2010 a my sme ho nepredvídateľne vydali až v tomto roku

Chystá sa to, a vlastne, už je to navarené. Nový album Make The Reversal sa už dá aj predobjednať. Čím sa bude novinka líšiť od Not Civilized, Yet a Escape To prison?

Ako bolo spomínané, chýbajú klávesy a v súčasných skladbách sa teda kladie väčší dôraz na gitary. Pribudli klepačky, muzikantsky kapela tiež trocha podrástla a tým je nový album o niečo technickejší, ako ten predchádzajúci . Keďže Mário sa venuje už iba gitare, spevov sa zhostil sólo spevák Dodo so svojím murmurom a náš gitarista Boris…. ale tých „trápnych“ melódií sme sa nevzdali!

Je jasné, že novinka vyjde pod Slovak Metal Army, kde však vznikal všetok zvuk a ako ste vyberali štúdio?

Výber štúdia bol vlastne veľmi jednoduchý. Pred dvoma rokmi sme sa zoznámili s dodovým kamarátom Pištom, ktorý študuje zvukárinu v Budapešti a zriaďuje si doma vlastné štúdio. Vyskúšali sme s ním teda počas leta 2016 nahrať Promo CD so štyrmi skladbami a s výsledkom sme boli veľmi spokojný. Počas leta 2017 nám ešte na nahrávanie bicích a basovej gitary dohodil Mateja Žáka, šikovného chalaniska, ktorý študuje zvukovú architektúru v Londýne a ktorý nám rytmické nástroje nahral na ZUŠke v sále. Gitary a spevy nám zase nahral Pišta vo svojom štúdiu a zároveň sa postaral o finálny mix aj mastering.

Bez pochýb, prvé skladby znejú zlomocne. Kde a ako sa dá zmocniť celého albumu, prípadne vypočuť si vás naživo?

Díky moc, sme veľmi radi, že sa songy páčia!
Predobjednať sa dá už teraz na bandcampe v digitálnej aj fyzickej podobe. Oficiálne by mal vyjsť v priebehu tohto mesiaca pod hlavičkou Slovak Metal Army, odkiaľ budú CD-čka taktiež dostupné. Nový matroš bude možnosť počuť na najbližších koncertoch, ktorých síce ešte nie je veľa, no chystáme menšie tour po Slovensku, prípadne Česku, Maďarsku. Sledujte náš Fuckbook a časom sa dozviete viac.
Potvrdené máme zatiaľ 27.10, kde hráme na kamarátskej akcií v rodnej obci nášho basáka, 22.12 ďalej máme možnosť predskakovať legendárnym Orkrist v bratislavskom Randal Clube, z čoho máme veľkú radosť. A na leto už máme naplánovaný jeden festival, no viac už prezrádzať nemôžme.

Moc krát ďakujeme za priestor a záujem, a prajeme nech sa zinu darí!

Dátum vydania: 15. október 2018

Lajnap:
Dodes Zaujec – vyvolávač mŕtvych
Mayo Minár – vokálny akolyta, riffmaster
Boris Kováč – riffmaster
Dávid Csámpai – nízkofrekvenčný dehumanizér
Martin “Čviro” Novoveský – Rytmizátor

Peorth na Facebooku.

Vydáva: Slovak Metal Army.

Rug’Rahl

Celkovo
35
Zdieľaní