Laburnum Diver

Pre fanúšikov Lunatic Gods, ktorý si nene chali ujsť ich tour, nebude Laburnum Diver nezmámou kapelou. Táto Zvolenská zostava len nedávno vypustila do sveta svoj debut The Hard Journey Back a šikovne umiestnila promo na zárubni mojich dverí. Stredoveký album cover, texty od Shakespeara a strastiplná cesta za dokončením tohto diela sú priblížené master-mysľami kapely Radoslavom Doktorom a Jakubom Krátkym.

Keď ste mi napísali, teda ty Rado, že mi pošlete niečo, čo ma zabije, nevedel som, čo čakať. Pár dní na to som si našiel pri dverách zásielku s albumom od Laburnum Diver. Čo je to Laburnum Diver?

Rado: Dali sme sa dokopy pred poriadne dlhým časom, pred deviatimi rokmi. Celé to založil jeden človek, ktorý už v kapele nie je, on bol vokalista. Vtedy nikto z nás nemal šajnu o tom, čo to znamená mať kapelu. Nejak sme sa začali učiť hrať na nástrojoch a začali sme niečo vymýšľať. Vtedy sme ešte boli stopercentne presvedčení, že to bude black metal…
Kubo: Mali sme ešte jeden nápad, čo to bude, ale to je jedno. Nakoniec, ten čo to celé založil, skončil na psychiatrií a už nekomunikuje s nikým z nás.

Takže na začiatku ste chceli hrať black a ešte čosi iné, zakladateľ odišiel z kapely. Ako došlo k tomu, že formácia je taká aká je teraz?

Rado: Tak to ti poviem úplne všetko. Ja s Kubom sme boli v kapele spolu, a neskôr sme pozvali medzi nás jedného chalana z tej istej ZUŠ-ky. Ten hral na bicie, a všetko sme to dali dokopy pod taktovkou Ľuboša z Mäsa, oni si dávajú za žáner takú hardcore elektroniku. Stálica slovenského hardcoreu, len už nehrávajú. Ďalší, kto sa ku nám pridal, bol Igor, toho som spoznal na aikide, a pridal sa aj Marek Haas, ten chrčiaci netvor. To boli také začiatky.

Ako ste sa potom ocitli, polovica Brne, druhá vo Zvolene? A ako v takejto situácií vznikal tento album?

Rado: V Brne študujem ja, Kubo a ďalší dvaja, Igor a Kubo Mrážik študujú v Bratislave. Len Dominik a Marek zostali vo Zvolene. Momentálne sme dosť roztrhaní ale hrávame keď sa dá. A celý tento album vznikol už v roku 2012…
Kubo: Ja ti to vysvetlím. Je to tak, že ja a Rado sme masterminds. Dáme dokopy celé pesničky a posunieme to ďalej. Keď sa to dokončuje, potom už každý tomu dá niečo svoje. Inak to nejde, my dvaja nepretržite niečo skladáme, aj včera sme skladali nejaké ďalšie pesničky. Materiálu je dosť aj do budúcnosti, na také štyri albumy. (smiech)
Máme toho pripraveného strašne veľa, a postupne dorastáme do tých pesničiek. Nový album vznikol dávno predtým, ako sme my odišli do Brna. Nahrávali sme to tak nejak, každý sám svoj nástroj, čo možno počuť. Tak či onak, blíži sa fáza, kedy začneme nacvičovať na ďalší album.

Páči sa mi, ako promujete štvrtý album hneď od začiatku. To bola ale zvuková stránka, kto vám robil návrh coveru, grafiku a ďalšie kresby?

Rado: To bol tento chlapec, Kubo Krátky. Všetka grafika vznikla za pomoci Kubovho otca, keďže on ovláda nejaké tie grafické nástroje, no ostatné je kreslené Kubovou rukou. Okrem cover artu, to je práca od stredovekého umelca Andrea Mantegna. Bola nejaká kniha o výtvarnom umení kde bol tento obrázok, a hovoríme si, že sa nám to páči, že to zoskenujeme. Až potom sme začali hľadať komu to patrí, vtedy sme zistili, že ten človek je už pekne dávno mŕtvy nato, aby ho to trápilo.

Radoslav Doktor, Jakub Krátky, Laburnum Diver

Nikdy v živote si nenazývaj niečo The Hard Journey Back, lebo to bude trvať deväť rokov.

Takže kto a kde vám to nahral?

Kubo: My sme to nahrali – doma. To všetko, čo máš teraz v ruke, je selfmade. Výsledný zvuk robil bubeník, a každý si nahral svoj nástroj na svojich techických vymoženostiach. Možno to aj na výsledku počuť.

To je skutočne šikovné, lenže teraz keď ste takto rozlietaní, budeme vás môcť vidieť aj niekde naživo?

Rado: Mali sme s Lunatic Gods nedávno také mini tour, predtým pár oničom koncertov. S Lunatic Gods to bolo tak, že my sme nahrali na náš YouTube kanál nejaké playthroughs ich pesničiek, a oni sa nám potom ozvali, že či by sme nechceli ísť s nimi na pár koncertov. Z toho tour sme si spravili aj pekné videjko, ktoré môžeš tiež nájsť na našom kanáli. A do budúcnosti, chceli by sme niečo, ale zatiaľ nemáme nič konkrétne naplánované. Na pláne je isto Nitra, Topoľčany, Partizánske – tieto tri určite, ďalej sa uvidí.

Dátum vydania: 19. september 2018

Laburnum Diver na Facebooku.

Rug’Rahl

Celkovo
10
Zdieľaní