act on disputes

Táto jeseň bude na novinky bohatá. Mimo Frozen Blood, Peorth či očakávaný album od Suburban Terrorist, nám to okorení aj zostava z Nového Mesta nad Váhom – Act on Disputes. Kapela minulý rok vydala pod hlavičkou Slovak Metal Army dlhohrajúci album Raw Display Of Violence a už čoskoro pridá ďalší singel. Samozrejme, nebol by to tak celkom metal, keby všetko išlo ako po masle a cesta za novinkou zabrala niekoľko mesiacov, o tom ako prebiehalo nahrávanie a na čo sa môžeme tešiť viac prezradil Jojo.

Tak ako to bude s tým novým singlom Jojo? Spomínal si, že to už malo byť vonku pred pár mesiacmi, čo nevyšlo ako malo?

Ahoj. No, singel sme nahrávali na jar tohto roka. Výsledný zvuk sme chceli posunúť niekam inam, tak sme museli zakotviť v inom štúdiu. Predošlá nahrávka síce bola dobra ale niečo tomu predsa len chýbalo. Isto poznáš ten pocit sám, keď nie si s niečim spokojný, nemôžeš to pustiť von. Tak to chcelo zmenu, a myslím, že sa podarila.

Keďže došlo k zmene štúdia po predošlých komplikáciách, kto bude zodpovedný za zvuk nového singlu?

Takže zodpovedný za zvuk budu chalani z DropZ Creative – Frederik Simon a Martin Slavik . U chalanov sa nahrávalo super nakoľko sme dlhoročný kamaráti a Fredo u nás hrával na bicie a basu. Je to veľmi talentovaný  hudobník a vyzná sa v tom čo robí. Nahrávanie išlo pomerne hladko. Gitary a basa sa nahrali priam bleskurýchle, čo sme boli miestami až sami prekvapení. Bicie sme len upravili a vylepšili o pár drobnosti, takže celkovo to nabralo trosku iný sound. Spev sa nahrával posledný. Taktiež sa tam zmenila lyrika a frázovanie, čo dodalo veci nový rozmer . Tomášov záhrobný vokál je v tejto nahrávke priam stelesnené zlo, však čoskoro budete počuť.

Je to taký mix, pretože všetci počúvame iné žánre, máme iné metalové/corove korene.

Nový singel, to je len pár minútová záležitosť, čo sa týka výsledku. Predsa, budeme môcť započuť nejaké novinky, čo sa týka zvuku a charakteru kapely?

Zvukovo sme sa posunuli zase raz o kúsok ďalej. Nakoľko hráme multižáner, je potrebné aby aj zvuk bol na vyššej úrovni a snažíme sa preto urobiť maximum. Charakter kapely ako  jadro zostal, no pridali sa slamove pasáže, black metal, kúsok technického death metalu, atmosferické časti. Je to taký mix, pretože všetci počúvame iné žánre, máme iné metalové/corove korene a všetko toto spájame do jedného celku a volá sa to Act on Disputes. Na tento singel sme si pozvali nášho kamaráta a vrchného veliteľa borovičkovej flotily Erika Gladica z kapely Abyss Above. S ponukou na spoluprácu ho oslovil náš spevák Tomáš a Erik to bez zaváhania to zobral. S Abyss Above sme si už mali aj tu česť zahrať u nich v Prešove, za čo im veľmi krásne ďakujeme a na Family Feste sme si dali spoločnú showku na jednom pódiu dve kapely. Bolo to neskutočné! Tento koncert zopakujeme čoskoro v Bratislave, takže sa je na čo tešiť.

Aký je teda nový predpokladaný dátum vydania novinky a príde s ňou aj niečo navyše, alebo sa môžeme tešiť na album?

Dátum odhadujeme koncom Októbra. Ale album je ešte v nedohľadne. Mame hotové tri songy a jeden rozrobený. Nechceme nič uponáhľať, na dobrý album si treba počkať. Rozhodne sa je na čo tešiť – nové nápady sú diametrálne odlišné od predošlej nahrávky.

Na najbližších koncertoch vybalíte aj novinku?

Áno, novinku isto budeme prezentovať aj na koncertoch. Premiéru mala na Family Feste tento rok a myslím že sa ľudom páčila, súdiac podľa reakcii pod pódiom. Fanúšikovia nás čoskoro môžu vidieť v Leviciach, Banskej Bystrici, Novom Meste nad Váhom a pred koncom mesiaca aj v Bratislave, kde si zahráme spolu s The Dali Thundering Concept, Abyss Above a Stercore.

Lajnap:

Blacky – vokiller
Anusis – hrá na to isté, čo Jojo
Corpse – Jojo
Alienson – basista
Paul – perkusívny ničiteľ

Act on Disputes na Facebooku.

Rug’Rahl

Celkovo
44
Zdieľaní