Kapela prehlásená za “najlepšiu rockovú kapelu v histórií” (USA Today, 2005) Pearl Jam vydala nový singel “Can’t Deny Me” ako predpokladanú predzvesť nového albumu. Toto je najnovší Pearl Jam za posledných päť rokov od vydania Lightning Bolt. Dlhé čakanie, takže sa tešíme. Alebo nie? Neviem ako ďaleko je kapela s nahrávaním, ale dúfam, že majú v zálohe niečo lepšie ako práve spomínaný singel, ktorý pripomína vytúžený Pearl Jam len málo. Tak či onak, som sa kvôli nemu opäť zahrabal do grungeu – hudby mého mládí (srandujem, mám 24).

Viem, keď niekto povie grunge, všetkým zbystria Nirvana-zmysli a čakajú nejaký ten Smells Like song. Samozrejme, bola to Nirvana a ich album Nevermind, ktorý dostal žáner k masám a priznám sa aj ja si pri grandži spomeniem na Kurta. Lenže tento druh rocku má ďaleko viac, čo ponúknuť. Pearl Jam a spomínaná Nirvana sú len akousi špičkou ľadovca, ktorý sa od polovice osemdesiatych rokov plaví vodami alternatívneho rocku.

Žáner v sebe ukrýva čosi z punkovej agresie, občas štipku metalového citu a typický “Seattle Sound”. Práve z mesta Seattle pochádza väčšina dnes už legendárnych grunge kapiel.

Na počiatku všetkého vraj boli Melvins, no širšiu verejnosť s ním oboznámila najmä tvorba kapiel ako Nirvana, Pearl Jam, Alice In Chains a Soundgarden. Tento EarList však obsahuje niekoľko extra skladieb nad rámec tvorby tohto kapelného kvarteta. Hoci, nie tak celkom. Po tom, čo sa rozpadla kapela Green River jej spevák založil Mudhoney a otatní členovia založili Mother Love Bone. Mother Love Bone nahrali jedno EP Shine a štúdiovku Apple. Andrew Wood, frontman kapely, však nečakane umiera ešte pred vydaním albumu v roku 1990. Toho istého roku zakladajú dvaja členovia Mother Love Bone novú kapelu – Pearl Jam.

Andrew Wood, Kurt Cobain, Layne Staley, Chris Cornell

Zľava: Andrew Wood, Kurt Cobain, Layne Staley, Chris Cornell

Zosnulý Andrew Wood bol na scéne veľmi obľúbený a známy. Jeho náhla smrť sa preto dotkla viacerých a viedla k vzniku zaujímavého projektu. Chris Cornell, spevák zo Soundgarden, totiž kontaktoval ostatných členov Mother Love Bone s návrhom na spoluprácu na dvoch skladbách venovaných Andrewovi. Celá vec sa nakoniec rozbehla natoľko, že vznikol plnhodnotný album a táto jednoalbumová kapela dostala meno Temple of The Dog.

Ďalšia chuťovka v playliste je Mad Season. Podobne ako Temple of The Dog sa jedná v podstate o jednoalbumovú záležitosť, ktorá vznikla z členov kapiel Pearl Jam, Alice in Chains a Screaming Trees. Po nahraní štúdiovky Above už nevydali nič nové aj napriek tomu, že ako kapela fungovali od 1994 do 1999. Paradoxne za to mohli práve drogy napriek tomu, že kapela vznikla po tom, čo sa druhý vokalista kapely Mark Lanegan stretol s Layne Staleym na protidrogovom liečení.

Desať porcií výdatného grandžíku:

1. Pearl Jam – Black (Unplugged)
2. Mother Love Bone – Stardog Champion
3. Alice in Cains – Man in the Box
4. Mad Season – River Of Deceit
5. Temple of The Dog – Hunger Strike
6. Soundgarden – Fell On Black Days
7. Stone Temple Pilots – Plush
8. Mudhoney – Touch Me I’m Sick
9. Screaming Trees – Shadow Of The Season
10. Nirvana – Lithium

Dúfajme teda, že Pearl Jam vydá dobrý album. Dovtedy tu našťastie máme ešte čo objavovať. Ďalší EarList bude o čosi brutálnejší.

Rug’Rahl

Celkovo
6
Zdieľaní