Dominant Norway

Po celkom fofrovatom dni, kedy sa snažím znova sa dostať do svojich otáčok, som sa veľmi potešil, že som oficiálne zavrel pomyslené dvere na kancli SMA/ISP a môžem sa začať venovať počúvaniu nových vecí, čo mám mimoriadne rád, pokiaľ natrafím na dobrú a zaujímavú bandu… A keďže je pred sedemnástou, dovolím si spísať recku na matroš, ktorý mi dnes celý deň vyrážal dych a zabraňoval koncentrácii, pretože do svojich pazúrov ulovil moje vnemy a priviazal ich k svojmu torzu.

Riffy, ktoré svojou rytmikou, ale aj vyhrávkami režú do živého sú ako pľuvance od Krista do tváre… ako kyselina, ktorá rozožiera!

Dominant je bandou pochádzajúcou z Nórska a pri pomyslení na žáner je táto kombinácia vždy totálne zaujímavá. Dominant vydali v prvý deň roku 2018 svoje dvadsaťminútové debutové EP. Sú teda novou kapelou, avšak s bohatými hudobnými skúsenosťami svojich členov. Hoci moja technika (origoš reprák Marshall pre PC) je špičková aj pre digitálne formáty, musel som sa pripichnúť k HiFi sústave, pretože už prvá polovica prvého songu ma proste rozštvrtila. Tým pádom som išiel znova a začal si užívať tento hudobný skvost. EP The Summoning mi tu buráca doteraz, už niekoľko hodín a myslím si, že nenávisť ostatných obyvateľov bytovky kde žijem voči mne sa znásobuje, no vnútorne verím, že nie nenávisť nedávno nado mňa prisťahovaného páru, ktorý vyštudoval na Katolíckej univerzite, pretože ten je mi mimoriadne sympatický, hlavne zo strany jeho ženského pohlavia, ale… vráťme sa tam, kam treba.

Dominant The Summoning

Nástup EP je rozhodne razantný a pôsobí ako tsunami, ktoré sa valí na pobrežie, kde dokážem už len nehybne stáť. Hudobná podstata tohto death metalového diela spočíva v sile zvuku, ktorý mi pripomína Deicide a dovolí hrať výrazne nie len gitare a bicím, ale aj base, čo je v tomto prípade skvelé a znásobuje to hrubú rytmiku skladieb. A znie to fakt, že masakrálne! Skladby sú ako stroj, ako mašina, ktorá proste podáva potrebný výkon bezchybného stroja. Tempá sa pohybujú na rozhraní stredných a rýchlych, čo atmosfére pomáha udržať ma v strehu celý deň. A verte, že je to fakt poriadna búrka!!! Riffy, ktoré svojou rytmikou, ale aj vyhrávkami režú do živého sú ako pľuvance od Krista do tváre… ako kyselina, ktorá rozožiera! V niektorých úsekoch, kde sa kapela snaží o melodiku som dokonca začul prvky skladby Chemo Therapy od Pestilence a nebolo mi vtedy treba viac k dosiahnutiu vnútorného orgazmu.

Aby bolo jasné, toto EP nie je brutálne technické a určite by som štýl Dominant nenazýval technickým death metalom, no jeho rytmické linky sú tak dobre zaranžované, že sa perfektne vyhli nudným momentom a naozaj pôsobia robustne, ucelene a čisto. Za materiály, aký reprezentuje aj The Summoning som scéne naozaj viac ako vďačný! Dokázal ma ovládnuť jednoduchou, no brutálnou krvilačnosťou!

9,5/10 Immortal

Dátum vydania: 01 Január 2018

„The Summoning“ tracklist:
The Purging Swarm
Servants Of Damnation
Vultures Of The Void
Feast Of Woe
Vacant Soul Invasion

Dominant lajnap:
Robin Larsen (Guitar)
André Bjerring (Bass)
Tapir (Drums)
Jimmy Javins (Vocals)

Vydavateľ: Lacerated Enemy Records

Dominant na Facebooku

Celkovo
142
Zdieľaní