Catastrofy

Po piatich rokoch kapelka Catastrofy prichádza so svojím novým CD Besnota. Od roku 2005 kapela patrí medzi stálicou hudobnej scény. Sú to len slová, ale…

Album sprevádza nenáročné počúvanie skladieb, správna dĺžka skladieb, ich usporiadanie a atmosféra. Stopáž pesničiek ukazuje, že kapela má v obľube povedať toho koľko chce a zbytočne nepridávajú, tzv. vatu. Nie je to ten najnáročnejší a najrýchlejší thrash metal, ktorý sa nachádza v tomto žánri, a čo? Vadí to? Nie! Nemusia sa hanbiť za svoju prácu, pretože je vynikajúca.

Najhoršie čo sa môže stať v metalovej kapele je to, že začnú nezmyselne experimentovať. Na Besnote sú prítomné huslé, ktoré nepovažujte ako nezmysel, ale boli využité ako tradičný hudobný motív doprevádzaný obsahu textu. Chalani Ján Uličný a Tomáš Beňadik sa vo “Jebem vaše idoly”; “Len slova”; “Malinový džem”; “Posledný na zemi”;  “Hôrni chlapci“; “Obyčajná kurva“; “Luciferov papek” vyzbrojili vražednými riffami a sólami. Nepostavili skladby na jedinom riffe, mnoho kapiel má DNES chuť toto páchať.

Prítomnosť vulgarizmov i orientovanie sa tradičnej histórie Slovenska sú námetmi textov. Je dosť možné, že kapela Catastrofy na Besnote konkretizovala súčasnú politickú scénu na Slovensku. Presadzovanie niektorých, nie demokratických a slobodných názorov. Nikoho priamo neobvyňujú a neukazujú prstom. Číry, priezračný a  krásny spevácky prejav má Boris Bauer, ktorý mu môže aj závidieť Martin Ďurinda.  Vypočujte si “Špinavá hra”; “Hurá, vojna! “; “Morava”;“Luciferov papek”.

Catasrofy Besnota

Obal:
Každého slovenského metalového fanúšika poteší, keď uvidí na obale prvky tradičných slovenských motívov. Inšpirácia Jánošíka je vidieť. Veľké plus chalani.

Verdict:
Kapela ako Catastrofy ukazuje poslucháčovi, že slovenská metalová scéna je živá a ponúka mnoho kapiel, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Chce sa mi plakať, keď si spomeniem na ranné roky Gladiátoru, kde sa nakoniec odklonili od klasického trash metalu a vydali komerčnosti. Môžeme ďakovať Catastrofy za to, že sa držia tohto žánru, a slovenskému textu. Národnú hrdosť, a čo je najdôležitejšie poctivosť hudobného remesla.  Rád by som počul tieto pesničky naživo.

A, čo je toto za muziku. Za naších čás, by takýto huráj nemohol existovať. Za komunistu by ste veru za tieto názory a slovník skončili minimálne v uránových baniách… Fujj.

9/10 Michal Ufnár

Dátum vydania: 16. Júna 2018

“Besnota” tracklist:
1. Špinavá hra
2. Príručka mladých zbojníkov
3. Jebem vaše idoly
4. Len slová
5. Malinový džem
6. Posledný na zemi
7. A.D.A.B. (All Drábs Are Bastards)
8. Hôrni chlapci
9. Hurá, vojna!
10. Morava
11. Habaďúra
12. Obyčajná kurva
13. Luciferov papek

Catastrofy lajnap:
Boris Bauer- Spevy
Tomáš Beňadik- Gitara
Roman Vrecník- Bicie
Ján Uličný- Gitara
Michal Stehlík- Basa

Hostia:
Ivo Kov – Husle (na “Príručka mladých zbojníkov”;  “Hôrni chlapci”)
Moloch Vlavo – Spev (ako Lucifer na “Luciferov papek“)

Vydavateľ: Support Underground

Celkovo
16
Zdieľaní