Arch Enemy

Odohrať na scéne 30 rokov a vydať desiatky nahrávok určite nie je jednoduché a hlavne je to dosť zodpovedné. Fanúšikovia majú nároky na všetky kapely, všetkých hudobníkov a ani kapela Arch Enemy nie je výnimkou. Hoci toto meno je na scéne „len“ čosi vyše dvadsať rokov, dá sa u nej hovoriť o obrovských hudobných skúsenostiach aj z obdobia predtým. K tomu Švédsky pôvod ho akosi predurčuje k tomu, aby bol výkon zastrešený pod takýmto menom vždy excelentný. Podľa mňa aj je, no je otázne, čo z toho všetkého nám pasuje a čo nie. Niekedy sa tiež na veci pozerám príliš ortodoxne a nie som ochotný akceptovať odchýlky… neviem, či to je správne, asi záleží na momentálnych pocitoch, na rozpoložení a na to, ako ktorú kapelu človek vníma.

Znejú brutálne, tvrdo, extrémne a ich gitarové progresívne linky sú obohatením proti jednotvárnosti

Ja som bral Arch Enemy vždy ako prvok, ktorý vznikol práve z dôvodu, aby sa odčlenil od aktivít hlavne Michaela Amotta hlavne u Carnage a neskôr Carcass. Michael je pán gitarista, jeho hry na všetkých albumoch, ktoré tvoril sú fantastické a práve Arch Enemy je kapela smerovaná na gitarovú linku. A otázkou je, či by sme chceli, aby to bolo iné, bez nápadu, bez akéhosi vývoja? Hoci gitarista nie som, neviem si predstaviť progres hudobníka počas 30 rokov stále niekam vpred a vpred. Podľa mňa je Amott hudobník, ktorý prakticky zahrá všetko a tak je to uňho o tom, na akú tvorbu, na akú linku má chuť.  A preto Arch Enemy uznávam a preto si myslím, že nahráva skvelé albumy a že ani posledná, jedenásta doska Will To Power nie je výnimkouArch Enemy Will To Power

V podstate vychádza z rýchleho a značne melodického death metalu, ktorý stále nesie ten krásny švédsky fíling. Tony melódií a agresie. Aj tie gitarové party sú zafarbené tak, aby boli melodické, ale hlavne aby boli veľmi tvrdé či už sú to vyhrávky, alebo rytmické sekcie. A mňa práve toto na albume poriadne baví. Špekulovať o nejakej vyspelosti kapely by bol bullshit. To, čo členovia Arch Enemy dokážu zahrať, je proste špička, ktorú mnohí iní nedokážu ani len vymyslieť! Totálna špička. Čiže pre mňa je album Will To Power o myšlienke, o nápade, o zložitosti kompozície, kvetnatosti, farebnosti… môžeme nájsť tisíc prívlastkov, ale vždy bude podstata tá istá.

Arch Enemy sú pre mňa stále death metalovou kapelou, aj keď melodickou. Znejú brutálne, tvrdo, extrémne a ich gitarové progresívne linky sú obohatením proti jednotvárnosti. Žeriem to a páči sa mi to. A nešpekuloval som ani nad tým, ktorá kočka v prvej línii bola či je viac charizmatická. Keď počujem tie krvavé riffy alebo do živého zarezávajúce sóla, som nadšený, že takýto hudobníci stále vyrábajú metal. A že ARCH ENEMY sú doslova fabrikou na výrobu dobrého metalu, to mi nik nevezme. Pre mňa jedno obrovské áno!

10/10 Immortal

Dátum vydania: 08 September 2017

„Will To Power“ tracklist:
01. Set Flame To The Night
02. The Race
03. Blood In The Water
04. The World Is Yours
05. The Eagle Flies Alone
06. Reason To Believe
07. Murder Scene
08. First Day In Hell
09. Saturnine
10. Dreams Of Retribution
11. My Shadow And I
12. A Fight I Must Win

Arch Enemy lajnap:
Alissa White-Gluz – Vocals
Michael Amott – Guitars
Jeff Loomis – Guitars
Sharlee D’Angelo – Bass
Daniel Erlandsson – Drums

Vydavateľ: Century Media Records

Arch Enemy Online

 

 

Celkovo
1
Zdieľaní